Багато читаючи, ви багато дізнаєтесь. А чим більше ви дізнаєтесь, тим більше робите нових цікавих відкриттівБагато читаючи, ви багато дізнаєтесь. А чим більше ви дізнаєтесь, тим більше робите нових цікавих відкриттівБагато читаючи, ви багато дізнаєтесь. А чим більше ви дізнаєтесь, тим більше робите нових цікавих відкриттівБагато читаючи, ви багато дізнаєтесь. А чим більше ви дізнаєтесь, тим більше робите нових цікавих відкриттів

ПОДЯКА

ВИСЛОВЛЮЄМО ЩИРУ ПОДЯКУ НАШИМ ЧИТАЧАМ ТА ВІДВІДУВУЧАМ ЗА УЧАСТЬ В АКЦІЯХ ПІДТРИМКИ ДІТЕЙ ЗІ СХОДУ УКРАЇНИ, ПОРАНЕНИХ БІЙЦІВ ТА ЗСУ

Варто прочитати про звичаї та традиції українців

Рідна колисанка : збірка народних колискових пісень: (з нотним додатком і картою України) / упоряд. І. Т. Бойко, К. Б. Айріян; худож. О. Г. Здор; авт післямови М. Сніжна. - Київ: Веселка, 2019. - 31 с. : іл.
Казкові птахи та янгелики, дивовижні, сповнені ритму й кольору абстракції та милі усміхаки – коти-воркоти – усе це живе на сторінках «Рідної колисанки» власним неповторним і щиросердним життям. А поряд – тексти колискових рідною мовою спільноти та в українському перекладі і чимало цікавої та корисної інформації. Тут і «Словничок», який дає змогу самостійно вчитатися у незнайому ще мову, зрозуміти її, порівняти з рідною. І зображення діток у національних костюмах певного народу. І навіть QR-коди та посилання, що забезпечують доступ до спеціального сайту з аудіоальбомом колискових, записаних у професійній студії. Також у цій незвичайній книжці-проекті є чудова карта України (зокрема й додатком), де позначені основні місця розселення національних спільнот, про які йдеться у виданні. Схематична та водночас зручна й осяжна для сприйняття малюка ця карта, гадаю, може стати основою для позначення маршрутів родинних подорожей, з’ясування, звідкіля родом маленький читач, де живуть його рідні тощо. А для організаторів дитячого читання вона – незмінний помічник і при розповіді про казки (культуру загалом) того чи іншого народу, й під час літературних мандрівок та інших занять і заходів.

Рідна колисанка-2 : збірка народних колискових пісень: (з нотним додатком і картою України) / упоряд. І. Т. Бойко, О. Бондаренка, М. Сніжної ; пер. укр. Н. Кир'н ; передм. Н Марченко ; післямова Ю. Федорової;  худож. О. Г. Здор. - Київ: Веселка, 2020. - 31 с. : іл., карти, ноти. -Текст 12 мовами.
В збірнику «Рідна колисанка 2» представлені найпопулярніші колискові таких народів: першою, звичайно, українські, а також азербайджанська, арабська, гагаузька, грузинська, корейська, російська, турецька, чеська, литовська, словацька, узбецька тощо. Кожен розворот збірника містить QR-код, який дозволяє зайти на сайт проєкту і прослухати відповідну колисанку. Нотний додаток, що йде в комплекті з кожним примірником книжки, дає змогу виконати колисанки на музичному інструменті.

Бойко, В., Стельмах, А. Свята і традиції українського народу / Бойко, Вадим; Стельмах, Анастасія. - Харків: Діса-Плюс, 2007. - 80 с.: іл.
Кожний народ має свою мову, історію і культуру. Історія українського народу бере свій початок 3500 років до Різдва Христового, від трипільської культури. Наші предки - трипільці займалися землеробством, випасанням худоби, мисливством та рибальством. Після прийняття християнства народні звичаї і традиції не були відкинуті народом, а тісно переплелися з новим віруванням. У цій книзі ви знайдете традиції, які ми виражаємо, святкуючи те чи інше свято, і які багато століть сповнюють наш український народ могутньою, невмирущою силою.

Кротюк, О. П. Прилетіла пташечка / Оксана Петрівна Кротюк. - Львів: Видавництво "АПРІОРІ", 2017. - 64 с.: іл.
З давніх часів український народ славився своїми численними традиціями, а зокрема урочистими святкуваннями приходу весни. У сучасному світі більшість з цих звичаїв зникла, однак і досі актуальними залишаються згадки про життя, вірування і свята наших предків. Саме тому кожній дитині не завадить прочитати пізнавальну книгу Оксани Кротюк "Прилетіла пташечка" і дізнатися про те, які свята, тісно пов'язані з весною, існують і досі, а які вже лишилися у минулому. Видання "Прилетіла пташечка" буде корисно прочитати і дорослим, і дітям, тому раджу цю книгу всім тим, кого цікавить історичне минуле українського народу...

Садовнича, В. Старовинна магія українців / В. Садовнича; дизайнер обклад. А. Кустова. - Харків : Книжковий клуб "Клуб сімейного долзвілля", 2018. - 256 с.: іл.
Споконвіку людина намагалася пояснити все, що відбувається, через магію. В змінах пір року, зливах та посухах, вдачах та невдачах вбачався вплив чарів, неземних сил. Народження, зростання, шлюб, праця, смерть — всі етапи життя пращурів супроводжувалися обрядами, віруваннями, забобонами. Ця книжка розповість про те, у що вірили наші предки, які замовляння та ритуали проводилися на честь календарних свят й інших важливих життєвих подій, чому ім’я людини мало магічний сенс, ким були волхви, знахарі, відьми, мольфари та ворожбити, які предмети наділялись магічними властивостями та яким було їхнє призначення, як лікували хвороби та недуги силою слів та трав, кого шанували та боялися давні українці.


Михалевич, І. Українська народна писанка / Ірина Михалевич. - Харків : Книжковий клуб "Клуб сімейного долзвілля", 2019. - 79 с.: іл.
У давнину казали: коли даруєш писанку, то ніби вручаєш листівку з найтеплішими побажаннями... Адже у візерунках та химерних переплетіннях рисок, ліній і завитків закодовані послання на щастя, долю, любов і добробут. Утім писанка — це не лише вітальна листівка, а й споконвічне джерело мудрості українського народу. Традиція розписувати писанки передавалася із покоління в покоління. Процес розпису є сакральним священнодійством, під час якого необхідно думати про світле, хороше та приємне. Відома українська писанкарка Ірина Михалевич ділиться своєю майстерністю з охочими оволодіти мистецтвом розпису. У виданні міститься інформація про матеріали та інструменти, технологію роботи з писачком, виготовлення натуральної фарби, порядок роботи й етапи фарбування, нанесення ескізу-візерунка, особливі слова, які промовляються перед початком роботи. Пориньте у магічний світ української народної писанки!

Попельницька, О.О. 100 великих міфів і легенд України / О.О. Попельницька, М.В. Оксенич. - К.: Арій, 2009.- 400с.:іл.
Ця книга є спробою реконструкції в популярній формі українських міфів на основі згадок у літописах та інших творах давнього і середньовічного письменства, фольклорі, топоніміці й т. ін. Прагнучи хоча б побіжно охопити усі аспекти української міфології, починаючи з найдавніших часів до сьогодення, і, враховуючи той факт, що на книжковому ринку вже існує ціла галузь подібної літератури, автори вважали за потрібне ознайомити читача переважно з міфами і легендами, не відомими широкому загалу, і свідомо уникати дублювання вже достатньо добре висвітлених тем. При цьому вони намагались якомога повніше представити різні регіони країни та різні історичні епохи. Видання розраховане на масового читача. 
Культура і побут населення України: Навч. посібник / В.І. Наулко, Л.Ф. Артюх, В.Ф. Горленко та ін. - 2-е вид., доп. та перероб. - К.: Либідь, 1993. - 288 с. Перше видання цієї книжки (1991р.) стало водночас і першим знайомством читача з оригінальним систематизованим посібником з українського народознавства. У другому, доповненому і переробленому виданні з урахуванням новітніх даних подано огляд основних етапів етнічної історії України, розвитку різноманітних сфер матеріальної та духовної культури її населення, містяться відомості про українську діаспору та її культурні надбання.
Наніашвілі, І. М. Українська вишивка. Рушники. Вишиванки. Обереги. Вишиваємо хрестиком та гладдю / І. М. Наніашвілі. — Х.: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2012. — 192 с, : іл.
Описані в цій книзі різноманітні техніки вишивання, наведені зразки народних орнаментів дадуть вам змогу долучитися до традицій нашого народу, зберегти їх і зробити свій внесок у національну спадщину.



Кара-Васильєва, Тетяна. Українська вишивка. - К.: Либідь, 2002. - 160 с.: іл. 
Книга знайомить читача з історією української вишивки від  X до XX століття. Розглядаються особливості самобутньої народної вишивки, її локальні характеристики щодо історико-етнографічних регіонів, описуються основні техніки шитва, розкриваються  символіка рушників, їхнє значення у святах і обрядах.

Бунятян, К. П. Давнє населення України: навч. посіб. для іст. спец. вищ. навч. закл. / К. П. Бунятян. - К. : Либідь, 2003. - 232 с.
У навчальному посібнику на тлі основоположних зрушень у давній історії людства висвітлюються головні етапи розвитку первісного населення території України – від виникнення людини розумної до утвердження відтворювального господарства та появи ранньодержавних утворень. Спеціальний розділ присвячено розкриттю особливостей первісної культури.
Юрій, М. Т. Етногенез та менталітет українського народу / М. Т. Юрій. - 2-е вид., доп. - К. : Таксон, 1997. - 237 с.
Книга присвячена найактуальнішим проблемам сучасної української історичної науки – етногенезу українського народу та його менталітету. Написана під незвичним для читача історичним, біолого-географічним, психологічним та культурологічним кутом зору.


Богуш, А.М. Українське народознавство в дошкільному закладі: Навч. посіб.- 2-ге вид., переробл. і допов. / А.М.Богуш, Н.В.Лисенко. - К.: Вища шк., 2002. - 407 с.
Висвітлено теоретичні засади народознавства, історію роз­витку етнопедагогіки, зміст і методику ознайомлення дітей з українською національною культурою, літературою, мистецтвом. Розкрито методичні прийоми ознайомлення дітей з державними і національними символами, побутом, святами, звичаями, обряда­ми, іграми, народним промислом. Друге видання (1-ше вид. — 1994. р.) доповнене новими результатами досліджень.
Історія української культури / За заг. ред. І.Крип'якевича. – К.: Либідь, 1994. – 656 c.
В яскравій та доступній формі автори подають основні відомості про розвиток українського письменства, образотворчого мистецтва, театру та музики від княжої доби до першої третини ХХ ст. у тісному зв'язку із поступом українського суспільства. Виклад супроводжується численними ілюстраціями.
Скуратівський, В.Т. Білояр: Оповідання. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2007. - 144 с.
Усі пропоновані увазі читача матеріали об’єднує спільна тема – народні свята, традиції, звичаї та обряди українців. Висока моральність, взаємодопомога, щира приязнь у стосунках і, найголовніше, високо поетичний культ предків, шанування свого родоводу – все це гідне наслідування нинішніми поколіннями.


Україна в словах: Мовознав. словн.-довідник / Упоряд. і кер. авт. кол. Н. Данилюк. - К.: ВЦ "Просвіта", 2004.- 704 с.
Навчальний посібник "Україна в словах" містить назви, пов'язані з традиційною матеріальною і духовною культурою українців. Вони дібрані з підручників, посібників, художньої літератури, усної народної творчості, публіцистики, науково-популярних праць. Условникових статтях подаються заголовні іменники, їхграматична характеристика, прямі та переносні, символічні значення, приклади використання в контекстах, українознавчі відомості, типові означення, порівняння, фразеологізми, загадки, прислів'я, приказки, народні прикмети.
Енциклопедія українознавства для школярів і студентів / В.В. Оліфіренко. — Донецьк : Сталкер, 2001. — 494с. : іл.
У цій енциклопедії ви знайдете різноманітні відомості з історії, географії, культури і народознавства України, інформацію про видатних людей, геоїчні і трагічні події в житті наших предків і сучасників, про здобутки і втрати українців в галузі науки і культури в нашій Батьківщині і за її межами, про долю нації в боротьбі за ідеали гуманізму, прогресу і справедливості, про старовинні і сучасні звичаї і традиції українського народу.
Уривалкін, О.М.  Історичне краєзнавство: Навч. посібник. - К.: КНТ, 2006. - 296 с.
Історія краю, або краєзнавство, - один з найцікавіших напрямів сучасної науки. В книзі читач дізнається про розвиток історичного краєзнавства на території України, про джерела вивчення минулого, ознайомиться з основними етапами історії Чернігово-Сіверської землі. Книга базується на великому фактичному матеріалі, який зібрав, систематизував і узагальнив автор. Ним використані численні архівні документи, літописні твори, монографії, журнальні статті та розвідки з різних краєзнавчих тем. Видання становить інтерес для всіх, хто цікавиться вітчизняною історією, минулим рідного краю. Особливо корисним буде викладачам, вчителям, студентам та учням загальноосвітніх шкіл, гімназій, ліцеїв та коледжів.
Гуркіна, Г.О. Традиції та звичаї українців. / Г.О.Гуркіна, О.В.Сердюк. - Харків: "ТОРСІНГ ПЛЮС", 2008. - 95 с., іл.
Книжка розповідає про стародавні й сучасні звичаї та традиції українців, про їх вірування та світогляд, знання та народну мудрість. Зі сторінок цього видання ви дізнаєтеся про найважливіші свята українців, їх побут та життя, а також чим відрізнялося життя українців, які мешкали у різних регіонах.

Українські традиції  / упоряд., передм. О.В.Ковалевський. — Х. : Фоліо, 2007. - 573 с.
Дане видання є збіркою різноманітних літературних творів, кожний з яких належить певному історичному періоду та етапу становлення нашої держави. Починаючи з перекладів праць Геродота та витягів з Велесової книги, тексти, представлені в оригіналі чи авторській інтерпретації, складаються у своєрідний варіант компілятивної літературної історії України.
Бердник, Громовиця Знаки Карпатської магії (Таємниця старого мольфара). / Громовиця Бердник. - К.: Зелений пес, 2006. - 368 с.
Карпатської магії не існує.
Саме такий вирок підписали їй мастодонти від науки, оголосивши мольфарів -карпатських чарівників, шаманів та знахарів - шарлатанами, а їхню практику, обряди та ритуали - пережитком. І хоча сьогодні мольфарам не потрібно ховатися від влади, як за радянських часів, для офіційної науки їх ніби й не існує. Попри такі негативні висновки, як доводить у своєму розслідуванні Громовиця Бердник, мольфарство є не просто своєрідним етнографічним забобоном, а частиною світової шаманської культури, у чому доскіпливий читач має змогу пересвідчитися особисто, уважно перечитавши цю книжку.
Воропай, О. Звичаї нашого народу. Етнографічний нарис. - К.: "Велес", 2005. - 528с.
Це неординарний опис народно-календарних звичаїв, а також вірувань і уподобань українців. Автор використав у нарисах як свої записи, зібрані впродовж багатьох років, так і наукову та художню літературу. Праця розподіляється на чотири частини: "Зима", "Весна", "Літо", "Осінь", в окремій праці розповідається про одяг українців .
Шкода, М.Н. Традиції і свята українського народу. - Донецьк: ТОВ ВКФ "БАО", 2008. - 384 с.: іл.
У нашого народу є таке повір’я: той, хто зрікся батьківського звичаю, карається ганьбою та забуттям. Сьогодні, в епоху розбудови національної держави, украй важливо відновити історичну пам’ять, повернути ук0,раїнців до тих святих начал, що є наріжним каменем національної свідомості. Повернення давніх традицій і впровадження традицій новітніх – один зі шляхів державного поступу. Книжка розповідає про календарні свята України: державні, церковні, професійні та родинні. Безліч цікавих фактів, захоплива манера розповіді роблять видання справжнім подарунком для всіх шанувальників вітчизняної культури.

Шкода, Н.М. Люба моя Україна. Свята, традиції, звичаї, обряди, прикмети та повір'я українського народу. - Донецьк: ТОВ ВКФ "БАО", 2008. - 544с.: іл. 
Світ українських традицій нескінченно багатий. Століттями складалася гармонійна система обрядів та вірувань, які на сучасному історичному етапі знову набувають популярності. Книжка розповідає про народні традиції, обряди і свята. Матеріали з української міфології та історії культури не залишать байдужим жодного читача. Безліч цікавих фактів, захоплива манера розповіді роблять видання справжнім подарунком для всіх шанувальників української культури.
Рідна моя Україна / укл. І.І. Сметана; художн. А. Єрьоміна. - Харків: Книжковий клуб  "Клуб Сімейного Дозвілля", 2011. - 416с.: іл.  
Книжка познайомить юного читача з традиціями українського народу, його багатою культурою.
Видання у захопливій формі розповідає про народні традиції, обряди і свята, побут, вірування й прикмети. Окремий розділ присвячено усній народній творчості.
Книжка буде корисною для школярів, їхніх дбайливих батьків та учителів.
Вудвуд, Л. Ф. З батьківської криниці: Українське народознавство / Лідія Филимонівна Вудвуд, Ірина Миколаївна Вудвуд . – Донецьк : Центр підготовки абітурієнтів, 2000 . – 256 с. : іл. - Бібліогр.:с.256
У книзі ви знайдете звідки походять календарні та родинні свята нашого народу, як їх провести в школі, вдома чи у колі друзів. Також ви познайомитесь з тим, що служило духовними та моральними засадами у вихованні дітей у сім'ї, які духовні обереги використовувалися у повсякденному житті.
Книга містить сценарії свят, розробки уроків українознавства, дитячий фольклор. Вона може послужитися вчителям, учням, батькам, а також широкому колу читачів, які хочуть ближче познайомитися з духовною культурою нашого народу.
Ковальчук, О.В. Українське народознавство: Кн. для вчителя. - К.: Освіта, 1992. - 176 с.
У книжці досліджуються основні питання українського народознавства: походження традицій та обрядів, значення народної символіки в ужитковому мистецтві, описуються прийоми народної медицини та системи передбачення погоди, подаються цікаві матеріали з народної демонології, використовуються фольклорні тексти. 
Розраховано для вчителів, керівників гуртків та широкого кола читачів. 
Скуратівський, В. Вінець / В.Скуратівський. - К.: Видавництво УСГА, 1994. - 240 с.: іл.
У дану книгу увійшли описи народних свят, забав, ворожінь, обрядових дійств, прикмет, а також приповідки, прислів'я, тексти пісень пов'язаних із проведенням сільськогосподарських робіт.
Виразна, колоритна мова дає змогу відчути витоки духовної культури українського народу. 
Книга розрахована на широке коло читачів.
 
Українська народна обрядова поезія: Збірник для серед. та ст. шк. віку. - К.: Школа, 2006. - 272 с.
До книжки увійшли поетичні тексти, які супроводжували з найдавніших часів календарну та родинну обрядовість українців: колядки, щедрівки, гаївки та веснянки. 
Подано також драматичні тексти різдвяного вертепу та народного весілля.

Закувала зозуленька: Антологія української народної поетичної творчості / Упоряд. С.М.Музиченко. - К.: Веселка, 1998. - 510 с.
Антологію складають кращі зразки традиційних жанрів української народної поетичної творчості - обрядова поезія, епічні і ліричні пісні, коломийки, а також фольклоризовані авторські пісні, пісні - гімни, стрілецькі. У передмові та коротких статтях перед розділами подано найважливіші поняття науки про фольклор, розповідається про історичну долю певного жанру чи виду, про його особливості.

Воропай, Олекса Звичаї українського народу. / Олекса Воропай. - Харків: Школа, 2005. - 384 с.

Чи знаєте ви, коли можна підслухати, про що розмовляють тварини? Або яка рослина виказує, де закопані скарби? Або що треба мати в кишені, вирушаючи до лісу, аби весь рік бути багатим?
Про все це і ще тисячі інших унікальних цікавинок читацте у видатній етнографічній праці Олекси Воропая "Звичаї українського народу"

Видання розраховане на всіх, кому не байдуже минуле нашого народу, його прадавнє коріння, передусім на шкільну молодь, вчителів, батьків.

Дорогоцінна енциклопедія українознавства. - Донецьк: БАО, 2009. - 288с.
Наша рідна Україна - прекрасна держава, що має славну історію і давні традиції. Національні традиції українців - це передусім річне коло свят, церковних та сезонних, що наповнювали життя наших предків глибоким змістом. Про неосяжний світ української культури читайте на сторінках цієї книжки. 
Видання може бути використане як популярний довідник або як матеріал для цікавого і пізнавального читання.
Адресовано широкому колу читачів.

1 коментар: