Тема зберігання їстівних припасів існувала за всіх часів.
Античні народи балансували між обжерливістю й голодом внаслідок того, що майже вся провізія не зберігалась більше 1 - 2-х діб. Згодом їжу почали складати в глибокі ями, викопані в грунті, або в холодних печерах. Ці печери з часом перетворилися в підвали та льохи, де люди складали не тільки продовольство, а й лід, припасений про запас в сувору зиму.
У цих льохах м'ясо не псувалося місяцями. В першій половині ХХ століття в Росії на озерах і річках діставали тони льоду, який прямував на купецькі склади - їх і іменували холодильниками. На цьому купці сколочували величезні статки.
Римляни витягали у персиків кісточки,замінюючи їх шматочками льоду. Китайці зробили хід далі - вони перемішували лід, врятований на льодовиках, з цукром скибочками фруктів. Це було натуральне морозиво, таємницю якого в ХІІІ столітті доставив до Європи Марко Поло.
У ХVIII столітті багаті європейці зберігали в льохаха лід з метою охолодження вина або дл явиготовлення морозива. Потреба в льоді стала виникати регулярно і майстри почали роздумувати як зберігати лід так, щоб він не танув якомога більше.
Найпершим відшукав відповідь на це питання громадянин США Томас Мур, що поставляв до Вашингтона масло своєму приятеля - президентові США Томасу Джефферсону. Для того, щоб його приємний продукт не псувався, Мур в 1800 році уклав масло в сталеву шафу набиту льодом, а також прикриту кролячими шкурами. Запатентувавши цей винахід, він дав йому назву "рефрижератор" (охолоджувач), під яким холодильник загальновідомий зараз. Але таке чудо техніки доводилось заправляти льодом майже кожного дня, і це змушувало зайнятися рішенням проблеми отримання штучного льоду.
Розробником самого першого на землі механізованого холодильника став медичний працівник Джон Горрі. Він створив компресор, що давить повітря, яке, проникаючи крізь змійовик, охолоджувався і розширювався. Цей принцип використовується і в наш час у всіх морозильних кондиціонерах і агрегатах.
Через деякий час брати - французи Едмон та Фернан Карре створили холодильний механізм, що виробляв до 200 кг льоду в день.
Узагальнивши дослідження попередників, німецький аристократ Карл фон Лінде в 1874 році створив перший в світі холодильник з компресором, який рацював на аміаку. найперша машина була поставлена в Аугсбурзі. Компресор приводився в рух від парового двигуна і тому морозильна установка була жахливо масивною і гуркотливою.
Перший пробний господарський (домашній) холодильник з'явився в США в першій половині ХХ століття, в 1910 році. Через рік випустилася перша дослідна партія, агрегат називався "Одіфрен". Тай це був не повноцінний холодильник, а пристосування для виробництва льоду. Коштував він надзвичайно дорого і мав великі розміри.
В1926 році датський інженер Крістіан Стінструп представив світу безшумний, нешкідливий і довговічний холодильник, призначений саме для дому.
Немає коментарів:
Дописати коментар