Серед славетних українських письменників-класиків талановитій поетесі, перекладачеві, критику і публіцисту — Лесі Українці належить одне з найпочесніших місць. Славній доньці українського народу в ряді країн світу поставлені пям’ятники, відкриті музеї та меморіальні дошки. Її іменем названа велика кількість площ, вулиць, театрів, музеїв, вишів, установ та підприємств в Україні. Її життя і творчість вивчає Науково-дослідний
інститут Лесі Українки. На її честь названо астероїд 2616 Леся. У 1971 році за
рішенням міжнародної організації ЮНЕСКО 100-річчя з дня народження Лесі
Українки святкувалося в Усьому світі.
Бульвар Лесі Українки в Києві
Площа Лесі Українки в Києві
Національний академічний театр російської драми імені Лесі Українки в Києві
Публічна бібліотека для дорослих імені Лесі Українки в Києві
Перший пам’ятник встановлено Лесі Українці у 1952 р. там, де вона померла – в Сурамі. Автор його художниця, скульптор, грузинка Тамара Абакалія, котра цілком імовірно могла бути знайома з Лесею Українкою.
Пам'ятник Лесі Українці у Торонто розташований у Хай-Парку, найбільшому парку міста, що знаходиться в районі Bloor West Village, одному з історичних осередків проживання української громади Торонто. Монумент було встановлено восени 1975 року на замовлення Жіночої Ради Конгресу українців Канади.
Меморіальну дошку на віллі у Сан-Ремо (Італія) встановлено у 1999 р... Тут Леся Українка жила в 1901 – 1903 рр. На дошці італійською та українською мовами написано: «На цій віллі в 1901 – 1903 роках жила поетеса Леся Украінка, палка виразниця українського національного духу».
Пам'ятник Лесі Українці в Телаві (Грузія)
Відкриття пам’ятної дошки Лесі Українці в Берліні відбулося 30 серпня. Ініціатива відкриття дошки належить активістам української діаспори, які кілька років тому розпочали проект із збору пожертв. 111 років тому (1899р.), у будинку за адресою: Johannisstrasse 11, 10117 Berlin-Mitte, протягом 9 місяців перебувала наша велика землячка. Сьогодні здійснилася мрія багатьох українців, що її ім’я увічнене пам’ятною дошкою, яку з ініціативи Центральної Спілки Українців в Німеччині та за сприяння Посольства України в Німеччині виготовив скульптор-гравер Вадим Голобородов з Полтави – другої батьківщини Лесі Українки, де вона мала у спадок будинок від мами і бувала на полтавщині майже щоліта . Леся Українка була справжньою поетичною квіткою нашої прекрасної землі, вона була, є і буде нашою славою, нашою гордістю, одною з найповнозвучніших струн душі українського народу.
Джерела:-http://ridna.ua/2011/02/postat-lesi-ukrajinky-heohrafiya-pamyatnykiv-i-muzejiv/;
- http://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-lesyu-ukrayinku/
Немає коментарів:
Дописати коментар