Багато читаючи, ви багато дізнаєтесь. А чим більше ви дізнаєтесь, тим більше робите нових цікавих відкриттівБагато читаючи, ви багато дізнаєтесь. А чим більше ви дізнаєтесь, тим більше робите нових цікавих відкриттівБагато читаючи, ви багато дізнаєтесь. А чим більше ви дізнаєтесь, тим більше робите нових цікавих відкриттівБагато читаючи, ви багато дізнаєтесь. А чим більше ви дізнаєтесь, тим більше робите нових цікавих відкриттів

ПОДЯКА

ВИСЛОВЛЮЄМО ЩИРУ ПОДЯКУ НАШИМ ЧИТАЧАМ ТА ВІДВІДУВУЧАМ ЗА УЧАСТЬ В АКЦІЯХ ПІДТРИМКИ ДІТЕЙ ЗІ СХОДУ УКРАЇНИ, ПОРАНЕНИХ БІЙЦІВ ТА ЗСУ

неділя, 28 січня 2024 р.

Історичні факти про синьо-жовтий стяг

Сьогодні, 28 січня, відзначається День затвердження Державного Прапора. 32 роки тому Верховна Рада Україна офіційно затвердила синьо-жовтий прапор як символ нової незалежної держави.
В постанові парламенту від 28 січня 1992 року № 2067-ХХ1 сказано: "Затвердити Державним прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої - синього кольору, нижньої - жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3".

Цікаві історичні факти про прапор України

  1. Синьо-жовте поєднання утвердилося як українські національні кольори під час європейської «Весни народів» у 19 столітті. Але загалом ця символіка з нами зі значно давніших часів. Поєднання блакитного тла та жовтого малюнку зустрічається в символіці українських населених пунктів, починаючи з часів Русі. Козаки використовували синє тло та малювали жовті хрести, небесні світила та зброю на полкових і сотенних знаменах. Під час хвилі європейських революцій 1848 року, названої «Весна народів», синьо-жовтий стяг утвердився вже як прапор українського народу. Тоді, у червні 1848-го, таке знамено вперше підняли над ратушею у Львові.
  2. На Наддніпрянщину, яка була в складі Російської імперії, синьо-жовтий прапор як символ української національної боротьби прийшов після подій революції 1905–1907 років. А вже за десятиріччя, у 1917-му, він став офіційним стягом української державності. Під синьо-жовтими прапорами відбувалися маніфестації українців. З ними українські воїни 100 років тому вирушали в бій. У квітні 1918-го синьо-жовті прапори підняли над кораблями Чорноморського флоту у Севастополі.
  3. Український прапор змінив кілька кольорів, перш ніж прийти до звичного синьо-жовтого забарвлення: він був і червоним, і малиновим, і навіть червоно-синім. У 1918 році Центральна Рада на чолі з Михайлом Грушевським ухвалила Закон про державний прапор Української Народної Республіки, який був жовто-синім (жовтий - зверху, синій - знизу). Його значення було таким:жовтий, золотий - символізував Творця, Бога-Отця, Вищу Духовність; синій - це все земне, а також свобода вибору, якою Творець наділив свої творіння в надії, що вони не зловживатимуть нею. Але у такому вигляді прапор проіснував недовго і в період правління Гетьманату Павла Скоропадського його знову змінили на синьо-жовтий.
  4. 1992 році китайська художниця Мао Мао нібито просила першого президента України Леоніда Кравчука поміняти розташування кольорів на прапорі. Мотивувала вона своє прохання тим, що начебто синя й жовта смуги на прапорі України утворюють, згідно з "Книгою змін", гексаграму "Пі" ("небо над землею"), що віщує лихо й занепад молодій державі, а гексаграма "Тай" ("земля над небом") уособлює розквіт.
  5. 19 листопада 1997 року синьо-жовтий стяг вперше було розгорнуто на орбіті Землі українським космонавтом Леонідом Каденюком на борту шатла "Колумбія" під час експедиції STS-87 на висоті 279 км над Землею. Вдруге український прапор на навколоземній орбіті (висота над Землею 408 км) розгорнув американський астронавт Рендольф Брезнік.
  6. 23 серпня 2004 року тодішній президент України Леонід Кучма підписав Указ № 987/2004 "Про День Державного Прапора України". Цим Указом "на вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України" встановлено в Україні свято - День Державного Прапора України. Свято щорічно відзначається 23 серпня.
  7. У 2016 році українські альпіністи встановили наш прапор на вершині найвищого вулкана - Охос-дель-Саладо в Андах. Його висота - 6 891 метр.
  8. Україна одна з двох слов'янських країн, що не мають червоного кольору на своїх прапорах.
Джерела:
  • https://uinp.gov.ua/istorychnyy-kalendar/serpen/23/den-derzhavnogo-prapora-ukrayiny;
  • https://myrgorod.pl.ua/news/28-sichnja-den-zatverdzhennja-derzhavnogo-prapora-uk;
  • https://glavcom.ua/news/den-zatverdzhennja-prapora-ukrajini-jaki-svjata-vidznachajemo-28-sichnja-982756.html

Немає коментарів:

Дописати коментар