Сьогодні, 28 січня, відзначається День затвердження Державного Прапора. 32 роки тому Верховна Рада Україна офіційно затвердила синьо-жовтий прапор як символ нової незалежної держави.
В постанові парламенту від 28 січня 1992 року № 2067-ХХ1 сказано: "Затвердити Державним прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої - синього кольору, нижньої - жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3".
Цікаві історичні факти про прапор України
- Синьо-жовте поєднання утвердилося як українські національні кольори під час європейської «Весни народів» у 19 столітті. Але загалом ця символіка з нами зі значно давніших часів. Поєднання блакитного тла та жовтого малюнку зустрічається в символіці українських населених пунктів, починаючи з часів Русі. Козаки використовували синє тло та малювали жовті хрести, небесні світила та зброю на полкових і сотенних знаменах. Під час хвилі європейських революцій 1848 року, названої «Весна народів», синьо-жовтий стяг утвердився вже як прапор українського народу. Тоді, у червні 1848-го, таке знамено вперше підняли над ратушею у Львові.
- На Наддніпрянщину, яка була в складі Російської імперії, синьо-жовтий прапор як символ української національної боротьби прийшов після подій революції 1905–1907 років. А вже за десятиріччя, у 1917-му, він став офіційним стягом української державності. Під синьо-жовтими прапорами відбувалися маніфестації українців. З ними українські воїни 100 років тому вирушали в бій. У квітні 1918-го синьо-жовті прапори підняли над кораблями Чорноморського флоту у Севастополі.
- Український прапор змінив кілька кольорів, перш ніж прийти до звичного синьо-жовтого забарвлення: він був і червоним, і малиновим, і навіть червоно-синім. У 1918 році Центральна Рада на чолі з Михайлом Грушевським ухвалила Закон про державний прапор Української Народної Республіки, який був жовто-синім (жовтий - зверху, синій - знизу). Його значення було таким:жовтий, золотий - символізував Творця, Бога-Отця, Вищу Духовність; синій - це все земне, а також свобода вибору, якою Творець наділив свої творіння в надії, що вони не зловживатимуть нею. Але у такому вигляді прапор проіснував недовго і в період правління Гетьманату Павла Скоропадського його знову змінили на синьо-жовтий.
- 1992 році китайська художниця Мао Мао нібито просила першого президента України Леоніда Кравчука поміняти розташування кольорів на прапорі. Мотивувала вона своє прохання тим, що начебто синя й жовта смуги на прапорі України утворюють, згідно з "Книгою змін", гексаграму "Пі" ("небо над землею"), що віщує лихо й занепад молодій державі, а гексаграма "Тай" ("земля над небом") уособлює розквіт.
- 19 листопада 1997 року синьо-жовтий стяг вперше було розгорнуто на орбіті Землі українським космонавтом Леонідом Каденюком на борту шатла "Колумбія" під час експедиції STS-87 на висоті 279 км над Землею. Вдруге український прапор на навколоземній орбіті (висота над Землею 408 км) розгорнув американський астронавт Рендольф Брезнік.
- 23 серпня 2004 року тодішній президент України Леонід Кучма підписав Указ № 987/2004 "Про День Державного Прапора України". Цим Указом "на вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України" встановлено в Україні свято - День Державного Прапора України. Свято щорічно відзначається 23 серпня.
- У 2016 році українські альпіністи встановили наш прапор на вершині найвищого вулкана - Охос-дель-Саладо в Андах. Його висота - 6 891 метр.
- Україна одна з двох слов'янських країн, що не мають червоного кольору на своїх прапорах.
Джерела:
- https://uinp.gov.ua/istorychnyy-kalendar/serpen/23/den-derzhavnogo-prapora-ukrayiny;
- https://myrgorod.pl.ua/news/28-sichnja-den-zatverdzhennja-derzhavnogo-prapora-uk;
- https://glavcom.ua/news/den-zatverdzhennja-prapora-ukrajini-jaki-svjata-vidznachajemo-28-sichnja-982756.html
Немає коментарів:
Дописати коментар