Сон нам життєво необхідний. Під час нормального і здорового сну в нашому організмі відбуваються унікальні відновні процеси, без яких нам ніяк не можна відчути бадьорість і компенсувати повноту наших сил. Ідея відзначати «День сну» існує давно. Європейські країни давно оцінили важливість і користь заходів, присвячених «Міжнародному дню сну», який проводиться інколи у третю п’ятницю березня, а точніше - в п’ятницю другого повного тиждня березня. За даними медичної статистики в світі від тих чи інших порушень сну страждає вже більше 50% всього населення, за останні 100 років загальний час нічного сну зменшилася на 20%. Найбільш поширені захворювання сну - безсоння, більш коректна і наукова назва інсомнія. Цією хворобою страждають від 11-35% дорослого населення різних країн світу. Серед основних причин безсоння відзначаються миттєвий або перманентний стрес і неврози, якими наповнені наші будні. Частіше від безсоння страждають люди після 50 років і жінки. Юристи та працівники сфери освіти, культури і мистецтва - потенційно перебувають у групі ризику до прояву цього захворювання. Найчастіше безсоння підстерігає своїх жертв восени, це пов’язано зі зменшенням світлового дня, і навесні, коли загострюються різні розлади нервової системи і настрої. За статистикою безсонням частіше страждають люди з низькими споживчими можливостями. Інсомнія тягне за собою зниження концентрації уваги, дратівливість і зниження настрою, впливає на зниження імунітету в цілому. Стара істина говорить, «сон - найкращі ліки», і результати дослідження, проведеного групою американських вчених з Стенфордського Університету, ще раз підтвердили справедливість цієї народної істини, спокійний нічний сон є необхідною умовою для того, щоб імунний захист організму проявляв свої здібності самим найкращим чином. В 2018 році Міжнародний день сну припадає на 16 березня.
Цікаві факти про сон
Сон - одне з найбільш загадкових і цікавих явищ в нашому житті. В епоху стародавніх римлян, деякі сни були навіть представлені до розгляду та інтерпретації Римським сенатом. Вони вважали, що сни були повідомленнями Богів, а під час воєн і великих кампаній полководці мали при собі людину, яка могла розгадувати їхні сни. У додаванні до цього, багато хто знає, що багатьом великим людям їх креативні ідеї приходили уві сні. Але що ми дійсно знаємо про сни? Нижче кілька чудових і цікавих речей про сни.
1. Ви забуваєте 90% своїх снів
Вже через 5 хвилин після прокидання, йде половина спогадів про сон, через 10 - ви не пам'ятаєте 90%.
2. Сліпі люди теж бачать сни
Люди, які осліпли після народження можуть бачити картинки у сні. Люди, які народилися сліпими не бачать жодних картинок, але бачать образи не менш яскраві, що стосуються їх інших почуттів: слух, нюх, дотик і емоції.
3. Всі бачать сни
Кожна людина бачить сни (крім людей з критичними психічними розладами). Якщо ви думаєте, що ви не бачили сон - ви просто його забули.
4. У наших снах ми бачимо обличчя, які вже бачили
Наш мозок не може малювати обличчя - в наших снах ми бачимо справжні обличчя справжніх людей, яких ми коли-небудь бачили протягом нашого життя. Ми можемо не пам'ятати всі обличчя, але наша підсвідомість запам'ятовує практично всі. Протягом життя сучасна людина бачить сотні або навіть тисячі осіб, тому мозку є з чого вибрати.
5. Не всі бачать кольорові сни
Аж 12% зрячих людей бачать чорно-білі сни. Інші 88% сплять в кольорі. Дослідження з 1915 по 1950-ті роки встановило, що більшість снів було чорно-білими, але ці результати стали змінюватися з 1960-их. Сьогодні тільки 4,4% снів людей до 25 років - чорно-білі. Нещодавні дослідження припустили, що ці зміни можуть бути пов'язані з переходом від чорно-білого телебачення до кольорових засобів масової інформації.
6. Сни символічні
Якщо ви бачите сон про якийсь певний предмет, це не сон. Сни говорять досить глибокою символічною мовою. Ви бачите у сні образи, але не певні предмети.
7. Емоції
Більшість емоцій, що з'являються у сні, пов'язані з тривогою. Негативні емоції зустрічаються набагато частіше ніж позитивні.
8. Ви бачите від 4 до 7 снів за ніч
Розрізняють навіть кілька фаз сну: від поверхневого сну до глибокого. Швидка фаза сну починається приблизно через півтори години після засипання.
9. Тварини теж бачать сни
Дослідження було проведено на багатьох різних тваринах, і вони всі показують аналогічні мозкові процеси під час сну, як і у людини. Подивіться як іноді спить собака. Лапи рухаються як при бігу, а звуки схожі на запеклу погоню, але тільки у сні.
10. Параліч тіла
Одна з стадій сну - стадія, при якій відбувається швидкий рух очима. Ця стадія займає у дорослої людини 20-25% всього сну, це близько 90-120 хвилин за ніч. У цій фазі сну тіло людини паралізується спеціальним механізмом у мозку, який не дозволяє рухам тіла уві сні переходити в рухи тіла наяву.
11. Dream Incorporation
Наша свідомість інтерпретує зовнішні подразники так, що наші почуття буквально забиваються ними, і ми робимо їх частиною свого сну. Це означає, що іноді те, що ми чуємо з реальності вплітається в наш сон. Наприклад вам може наснитися, що ви перебуваєте на концерті, в той час як ваш брат грає на гітарі в сусідній кімнаті.
12. Чоловікам і жінкам знятися різні сни
Чоловіки мають тенденцію бачити у снах осіб чоловічої статі. Близько 70% персонажів в чоловічому сні - також чоловіки. З іншого боку жіночі сни складаються з практично рівного числа чоловіків і жінок. Крім того, у чоловіків більш агресивні емоції уві сні, а у жінок все збалансовано.
13. Віщі сни
Результати декількох досліджень серед населення різних країн показали, що від 18% до 38% людей хоча б один раз бачили віщий сон і 70% з них зазнавало déjà vu (дежа вю - вже бачене). Відсоток осіб, які вірять у віщі сновидіння можливо ще вищий - від 63% до 98%.
14. Якщо ви хропете, значить ви не бачите сон
Людина хропе тільки в повільній фазі сну, при цьому під час хропіння сни не сняться. Цей факт або точніше судження досить відоме, але жодних наукових підтверджень поки немає. Тому вирішувати тільки вам. Але якщо ви не хропете, то вам нема чого боятися.
15. Сни ростуть разом з нами
Сни бачать діти з народження, і навіть до народження, в утробі матері. Правда, їх зміст і насиченість дуже прості і примітивні. Витонченість і комплексність в снах починає проявлятися приблизно до 7-10 років життя, і в подальший час вони тільки ускладнюються - "режисер" наших снів росте разом з нами. Новонароджений - причина браку сну його батьків. У перший рік його життя батьки втрачають 400-750 годин сну. Підліткам потрібно стільки ж сну, скільки і маленьким дітям - близько 10 годин, у той час як тим, кому за 65, - 6 годин. Для середнього віку - 25-55 років - оптимально 8 годин.
16. Сон лікує від депресії
Зараз вже практично всі вчені сходяться на думці, що сни необхідні нашому мозку для повноцінного життя. Не дарма в російській мові є прислів'я "утро вечера мудреннее" - для людей, схильних до депресії трохи сну може бути найкращими ліками, ніж новомодні медикаменти і дихальні гімнастики.
17. Сни залежать від запаху
У 2008 році німецькі медики підтвердили, що якщо під час сну людський ніс відчуває будь-який неприємний запах, зміст снів поступово стає вельми неприємним, негативним. Варто тільки змінити запах, і сни знову стають більш комфортабельними і приємними.
18. Спить чи не спить
Рекорд на найдовшу відсутність сну становить 18 днів, 21 годину і 40 хвилин. Рекордсмен розповів про галюцинації, параною, погіршення зору, про проблеми з мовою, концентрацією і пам'яттю. Неможливо точно визначити спить людина чи ні без ретельного медичного спостереження. Люди можуть спати з відкритими очима.
Британські дослідники Міністерства оборони розробили спосіб, як солдатам можна знаходитися в стані неспання протягом 36 годин. Крихітні оптичні волокна, вставлені в спеціальні окуляри, проектували кільце яскравого білого світла (зі спектром, ідентичним сходу сонця) навколо краю сітківки очей солдатів, приводячи в оману їх мозок. Крихітні люмінесцентні промені цифрового будильника можуть перешкодити вашому сну. Експерти кажуть, що найбільш привабливий «руйнівник» повноцінного сну - цілодобовий доступ в інтернет.
19. Всім спати!
Якщо вам досить п'яти хвилин, щоб зануритися в сон, значить, вам явно не вистачає сну. Ідеальний проміжок - між 10 і 15 хвилинами. Це означає, що ви достатньо сильно втомилися, але вдень ви себе відчували бадьорим. Сімнадцять годин безперервного неспання приводить до погіршення в роботі, як дія 0,05 відсотків рівня алкоголю в крові. В одному з шести дорожніх пригод причина - втома водія (за даними NRMA). Температура тіла і цикл сну тісно пов'язані. Саме з цієї причини теплі літні ночі можуть викликати неспокійний сон. Після п'яти безсонних ночей дію алкоголю на організм збільшується в два рази
20. Біологічний годинник
Так звані «біологічні годинники», які дозволяють деяким людям прокидатися, коли вони хочуть, працюють завдяки гормону напруги адренокортикотропіну. Дослідники говорять, що різке збільшення його рівня відбивається на несвідомому очікуванні стресу від ранкового підйому. Люди сплять у середньому на три години менше, ніж деякі примати, які сплять по 10 годин.
Джерела:
Немає коментарів:
Дописати коментар