29 червня виповнюється 120 років від Дня народження Антуана де Сент-Екзюпері - відомого французького письменника, поета і професійного льотчика. Дворянин за походженням, автор присвятив себе літературі і літакам, залишивши після себе скромну літературну спадщину: кілька десятків повістей, казок та віршів. Але при цьому твори Екзюпері вплинули на розвиток літератури. Незважаючи на стійкі асоціації з дитячою літературою, придбати книги Антуана де Сент-Екзюпері варто для читачів будь-якого віку — кожен знайде у них щось цікаве або важливе для себе. Тим більше, що твори автора рясніють афоризмами. До вашої уваги виствка-ілюстрація "Автор найдобрішої і наймудрішої казки". А його твори ви можете прочитати, завітавши до нашої бібліотеки.
Блог бібліотеки для дітей імені І. Світличного ЦБС Солом'янського району міста Києва
- Головна сторінка
- Про нас
- Ім'я бібліотеки
- Проектна діяльність
- Звичаї і традиції українського народу в контексті сучасності
- Моє багатство- рідна мова
- Українські письменники-сучасним дітям
- Школа грамотного читача
- Книжкові новинки
- Варто прочитати про звичаї та традиції українців
- Київ. Incognita: за лаштунками таємниць
- Невідома Україна
- Українські обереги
- "Вуаля!" - креатив-лабораторія
- Літературні портрети
- Народний гороскоп
- Родинна обрядовість
- Народний календар
- Для дівчаток
- Для хлопчиків
- Афіша
- Вікторини, ігри, кросворди
- Архів віртуальних довідок
- Єднаємось заради перемоги
ПОДЯКА
ВИСЛОВЛЮЄМО ЩИРУ ПОДЯКУ НАШИМ ЧИТАЧАМ ТА ВІДВІДУВУЧАМ ЗА УЧАСТЬ В АКЦІЯХ ПІДТРИМКИ ДІТЕЙ ЗІ СХОДУ УКРАЇНИ, ПОРАНЕНИХ БІЙЦІВ ТА ЗСУ
субота, 27 червня 2020 р.
пʼятниця, 26 червня 2020 р.
Конституція: від козаків до сьогодення
День Конституції – одне із головних державних свят України. Адже Конституція є Основним законом країни, який гарантує кожному громадянину права і свободи, а також визначає політичний устрій держави. Традиційно щороку День Конституції відзначається 28 червня та є офіційним вихідним днем. У 2020 році це свято припадає на неділю. Тому, напередодні свята наша бібліотека знайомить вас з книжковою викладкою "Конституція: від козаків до сьогодення"
четвер, 25 червня 2020 р.
середа, 24 червня 2020 р.
пʼятниця, 19 червня 2020 р.
Тепло татусевих долонь
День батька у нашій країні офіційно святкувати почали зовсім нещодавно- з 2019 року. Таким чином, цього року це повинно відбутися вдруге. У травні минулого року Кабінет міністрів схвалив проект відповідного указу президента, призначивши святкування Дня батька щорічно у третю неділю червня. До вашої уваги вітринна фотовиставка " Тепло татусевих долонь".
пʼятниця, 12 червня 2020 р.
Дорожня грамота
Коли було винайдено велосипеди, тролейбуси, автобуси, автомобілі, метро, залізницю, кораблі, літаки? А що таке водяні дороги, повітряні маршрути? Які є правила безпеки на дорогах та поведінки у громадському транспорті? На всі ці запитання дасть відповідь книжка, яка є у фонді нашої бібліотеки.
пʼятниця, 5 червня 2020 р.
Трійця літо закликає
Щороку на 50-й день після Великодня віруючі відзначають одне з дванадцяти головних церковних свят - Трійцю. Оскільки дата Пасхи кожен раз зміщується, разом з нею змінюється і дата Трійці. У 2020 році Трійцю відзначаємо 7 червня. Часто день Святої Трійці ще називають Зеленими святами. До вашої уваги відео-урок з народознавства "Трійця літо закликає", де ви дізнаєтесь про традиції та обряди святкування.
четвер, 4 червня 2020 р.
Українські імена в народних святах
Ім’я – невід’ємна частина особистості, а говорячи про українську культуру слід додати, що воно також дає людині святого захисника, до якого можна звернутися у важку хвилину, чесноти якого треба наслідувати. Вибір імені залишається за батьками, саме тому їм слід обережно підійти до цього питання та заздалегідь підготувати варіанти, адже ім’я – це те, що людина буде чути багато разів кожного дня усе життя. Традиційними українськими іменами були імена святих або біблійних персонажів, що мали єврейське, латинське, грецьке походження, бо їх носили перші святі й мученики. Окрім того, в українській культурі трапляються імена скандинавського походження, які разом з собою принесли лицарі-варяги. Такі імена, наприклад, носили перші князі та їхні дружинники. Слов’янський фольклор також налічує багато імен дохристиянських божків чи імен просто складених із понять або прикмет, які батьки хотіли передати своїм дітям, бо вірили, що ім’я має магічну силу. До вашої уваги одна із книжок про свята і традиції українського народу в якій ви описуються основні народні свята, пов'язані з іменами.
понеділок, 1 червня 2020 р.
Крим у творчості Павла Мірошниченка
1 червня виповнюється 100 років від дня народження Павла Петровича Мірошниченка, кримського художника, графіка, заслуженого художника України. Павла Петровича Мірошниченко називають "патріархом" севастопольського малярського осередку. Метр, майстер високої проби, талановитий живописець, невпинний експериментатор, він по праву представляв севастопольське художнє мистецтво в країні і далеко за її межами. На будь-якій виставці полотна Мірошниченко стають центром глядацького тяжіння. Його творчість давно є невід'ємною частиною Севастополя. Його творчість становить духовне багатство Севастополя, то, ніж зазвичай пишається будь-яке місто і будь-яка країна. Реаліст і романтик, Павло Мірошниченко, як ніхто з севастопольських майстрів, вмів потужним мазком передати екзотику моря, патетику степу, пафос гір, чистоту і проникливість кримського повітря.
"Судакська долина"1964
"Село біля моря" 1978
"Кримський берег" 1955
"У Бахчисараї" 1961
"Арабатська долина" 1992
"Казантип" 1958
"У порту" 1961
"Сейнери в порту" 1970
"Ущелина в горах Криму" 1995
Ювіляри-2020. Червень
До вашої уваги-інформація про видатних українських діячів літератури. культури і мистецтва - ювілярів червня.
1 червня
100 років від дня народження Павла Петровича Мірошниченка, кримського художника, графіка, заслуженого художника України. (Дату народження подано за біографічним довідником «Мистецтво України». За іншими даними народився 01.07.1920 р.). Народився 1 червня 1920 року у г.Беловодьск, Луганська обл., Україна. З 1946 по 1951 рік навчався в Кримському художньому училищі ім. Н. С. Самокиша. Педагоги: С. Владимиров, Н. Щеглов, М. Крошицького, В. Бернадський, Ф. Захаров. З 1951 року художник жив і працював в м.Севастополь. У 1951-1960 рр. викладав у середній школі № 30 і суднобудівному технікумі м.Севастополя. З 1952 року Павло Петрович – учасник міських, обласних, республіканських, всесоюзних і зарубіжних виставок. З 1960 по 1972 рік керував Севастопольської міської студією художників. З 1965 року Мірошниченко П.П. – член Спілки художників України. У 1996 році Мірошниченко Павлу Петровичу присвоєно звання – “Заслужений художник України”. Роботи знаходяться в Севастопольському художньому музеї ім. М. П. Крошицького та інших музейних і приватних колекціях в Україні, Росії, Франції, Німеччини, Японії, США, Польщі та Чехії. П’ять морських пейзажів були придбані для Музею російського мистецтва в Японії. Помер художник у 2006 році.
5 червня

10 червня
110 років від дня народження Федора Овксентійовича Моргуна, українського поета, перекладача. Народився Федір Овксентійович у с. Ярославці Кролевецького району Сумської області. Як поет формувався в 30-х роках на Донбасі. Навчався на заочному відділенні Літературного інституту імені Горького в Москві. Працював у пресі, був секретарем правління Спілки письменників Казахстану. В цей період свого життя Ф.О. Моргун успішно виступав з віршами російською мовою, опублікував поетичні книжки «Славлю труд», «Снег тает», «Память», «Белые облака»та інші, перекладав книги казахських авторів російською мовою. У 1972 році Ф.О. Моргун переїхав до Черкас. З 1972 р. по 1977 р. очолював обласну письменницьку організацію, багато зробивши для розвитку культурно-мистецького життя області, зміцнення дружніх зв’язків з літераторами Росії й Казахстану. Шевченковому краю з його героїчним минулим поет присвятив вірші: «Вночі на Тарасовій горі», «Холодний Яр», «Конвалії», «Дуб залізняка», «Хутір Буда», «Міст через море. Дамба…», «Мій край», «Черкаси мої…». За літературну, громадську роботу Ф. Моргун був нагороджений орденом «Знак пошани», медалями «За трудову відзнаку», «За освоєння цілинних земель». Федір Моргун є першим лауреатом обласної літературно-мистецької премії імені Василя Симоненка (1986) за збірки поезій «Довіра», «Зимові яблука», «Усміхнися, земле, мені». 4 травня 1990 року Федір Овксентійович пішов з життя.

11 червня
90 років від дня народження Михайла Васильовича Гуця, українського фольклориста, громадсько-культурного дiяча. Народився Гуць в підкарпатському
селі Янівка Долинського повіту на Станіславщині (нині с. Іванівка Рожнятівського р-ну Івано-Франківської області) в селянській родині. У 1950 році закінчив Рожнятівську середню
школу і в тому ж році вступив до Чернівецького університету
(нині ім. Юрія Федьковича) на українське відділення філологічного факультету, який закінчив у 1955 році. Попрацювавши три роки сільським учителем української
мови та літератури в Путилівському районі Чернівецької області, М. Гуць восени 1958 року вступив до аспірантури Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії АН УРСР, у відділ фольклористики на спеціальність «сербський фольклор». З 1967 по 1988 рік працює редактором редакції української
літератури видавництва «Радянська школа» (тепер «Освіта»),
паралельно з редакторською роботою займається науковопедагогічною діяльністю. З 1988 по 1993 рік М. Гуць як член
Національної спілки журналістів України – повністю віддається творчій роботі. З 1993 року працює викладачем української мови кафедри українознавства Київського військового
інституту управління та зв’язку, де також читає лекції з української та світової культури. Разом з викладачами кафедри видає навчально-методичний посібник «Українське ділове мовлення» (1997) та «Російсько-український словник військовотехнічних термінів» (1994) для курсантів.
З 1998 року – доцент, а згодом професор кафедри
слов’янської філології та загального мовознавства Київського
міжнародного університету.
14 червня

16 червня
90 років від дня народження Арнольда Миколайовича Шлепакова, українського історика, політолога, журналіста, педагога. Народився у місті Вінниця. 1952 року закінчив факультет міжнародних відносин Київського університету. Член ВКП(б) з 1950 року. Від 1955 року науковий співробітник, від 1969 року — завідувач відділу нової й новітньої історії Інституту історії Академії наук; від 1970 року — професор Київського університету, у 1971–1978 роках — заступник директора Інституту історії. 1978 року створив і очолив Інститут соціальних та економічних проблем іноземних країн. Від 1967 року Шлепаков працював експертом ЮНЕСКО в галузі міжнародної еміграції. Член редколегії «Українського історичного журналу», голова редколегії 10-томної «Історії УРСР». Шлепаков очолював наукову раду АН України «Історія міжнародного робітничого та національно-визвольного руху». В 1978 році з дозволу КПРС і КДБ створив у Києві центр американістики. Автор праці «Українська трудова еміграція в США і Канаді. Кінець XIX — початок XX ст.» (1960).
17 червня
20 червня
100 років від дня народження Петра Дмитровича Тимошенка, українського вченого-мовознавця. Народився в селі Вільховець, нині Звенигородського району Черкаської області. 1938 вступив на факультет чужоземних мов Київського університету. 1942 закінчив український відділ філологічного факультету Об'єднаного українського університету (Кзил-Орда). Від 1949 — викладач (згодом доцент) кафедри української мови Київського університету ім. Тараса Шевченка. Кандидат філологічних наук (дисертація «Фонетичні явища на межі слів в українській мові»; 1953). Автор близько 100 наукових праць у галузях історичної фонології, морфонології української мови, історичної граматики, історичної та описової лексикології, історії української літературної мови, історії вітчизняного мовознавства тощо. Досліджував морфологію та синтаксис староукраїнських грамот XIV−XV ст., особливостей мови описів замків другої половини XVI ст., мову Т. Шевченка.
21 червня
120 років від дня народження Катерини Михайлівни Грушевської, українського соціолога, фольклориста, етнографа, культуролога, перекладача. Народилася Катерина Грушевська у Львові (Королівство Галичини та Володимирії, Австро-Угорська імперія, нині Львівська область, Україна). Була єдиною дитиною Михайла Сергійовича і Марії-Іванни Сильвестрівни Грушевських. Росла, виховувалася і формувалася в родині вченого-історика і педагога-перекладача, національну свідомість увібрала з ранніх років. Хворіла на (сухоти) і тому вчилася вдома. Основну турботу про початкове навчання дочки взяла на себе мати — педагог, знавець багатьох іноземних мов. Перша світова війна застала Грушевських у Карпатах на відпочинку. М. Грушевський уже не повернувся до Львова, виїхав до Відня, окружними дорогами добирався до Києва, де на нього чекав арешт і обвинувачення у зв'язках з правлячими колами Австро-Угорщини, передовсім підозри у т. зв. мазепинстві. У лютому 1915 р. його висилають у Симбірськ, згодом за клопотанням російських академіків переводять до Казані, потім до Москви під «явний нагляд поліції». Відтоді дружина з дочкою розділяли з ученим заслання та часті переїзди. Попри стан здоров'я, перенесені часті хвороби, переїзди та різні життєві перипетії Катерина Грушевська друкує перші публікації в галузі літературної критики, вступає до Київського університету (згодом в еміграції навчалася у Женевському університеті). Ще в еміграції К.Грушевська включилась до роботи Українського соціологічного інституту (Відень). Про творчі зацікавлення вченої засвідчила її перша серйозна наукова праця «Примітивні оповідання, казки та байки Африки та Америки» (1923), де автор однією з перших звернулася до міфологічних основ фольклору, дійшла до осмислення глибин міфологічного мислення. Із поверненням 1924 р. в Україну розпочала К. Грушевська науково-дослідну роботу у створених М. Грушевським історичних установах: Історично-філологічного відділення ВУАН, де працювала штатним науковим співробітником Культурно-історичної Комісії та Комісії історичної пісенності Науково-дослідної кафедри ВУАН, була керівником Кабінету примітивної культури, незмінним редактором часопису «Первісне громадянство і його пережитки в Україні». В останній інституції приклала багато зусиль для дослідження первісних форм культури, збирання, опрацювання та підготовки до видання пам'яток українського фольклору. Результатом наукових пошуків ученої були етнологічні публікації у відновленому журналі «Україна», «Записках НТШ», численних випусках квартальника «Первісне громадянство та його пережитки в Україні» (1926–1929 рр.). Свідченням творчої зрілості вченої став вихід у світ збірника «З примітивної культури: Розвідки та доповіді» (1924). Ще одним здобутком К. Грушевської-вченої був її внесок у дослідження українського героїчного епосу (думи) та її носіїв (кобзарів). Вона вважала думи неоціненним народним скарбом, що заслуговує всебічного вивчення, вимагає збереження, навіть рятування. Саме їй належить ідея видання багатотомового корпусу дум (побачили світ два томи — 1927 і 1931 рр.). І до сьогодні це — найповніше, найґрунтовніше серед усіх видань українського епосу, з яким «не могло зрівнятися жодне наступне видання» (Ф. Колесса).
24 червня

25 червня
90 років від дня народження Євгена Оксентовича Поповича, українського письменника, перекладача. Народився в селі Межиріч Канівського району Черкаської області. Закінчив Канівське педагогічне училище (1951), Київський університет (1956). За фахом — філолог-германіст. Працював журналістом (1956—1957), редактором та старшим редактором видавництва «Веселка» (1957—1967). З 1967 року — на перекладацькій роботі. Перекладав українською прозові твори німецькомовних письменників, німецькомовні твори Ольги Кобилянської. Могила Євгена Поповича на Байковому кладовищі у Києві. Член Спілки письменників України з 1968 року. Лауреат літературної премії України імені Максима Рильського та премії імені Миколи Лукаша. Дев'ять видатних романів ХХ ст. Г. Белля, М. Вальзера, Г. Гессе, М. фон дер Грюна, Ф. Кафки, Е. М. Ремарка, Й. Рота, М. Фріша, Е. Юнгера, перекладені Євгеном Поповичем з німецької мови, було опубліковано у 1960—1977 роках на сторінках журналу «Всесвіт» 2006 року Попович передав свою бібліотеку до фондів НаУКМА. Помер Євген Попович 6 липня 2007 року.
27 червня

28 червня
110 років від дня народження Юхима Марковича Мартича [справж. – Мордух Шайович Фінкельштейн], українського письменника. Народився в Києві. Закінчив Український інститут лінгвістичної освіти у Києві (1933). Працював у редакціях газет і журналів, до війни був відповідальним редактором «Літературної газети». Учасник німецько-радянської війни. Нагороджений медалями. Член КПРС з 1940. Член Спілки письменників СРСР з 1940. Друкується з 1930. Автор оповідань і нарисів: «Школа життя», «Розквіт талантів» (1939), День народження, Сімнадцята професія, «Наталія Михайлівна Ужвій» (1940), «Весела людина» (1941), «Оповідання про друзів» (1942), «Путь на зорю», «Листи від синів» (1943), «Вірний друг» (1946), «Льотний день» (1947), «Як склали пісню» (1948), «Будні та свята», «Передовий сталевар Павло Кочетков» (1950), «Київська повість» (1951), «Повість про народного артиста» (1954), «Краплі золотого дощу» (1957), «Іскри живого вогню» (1959), «Хліб і до хліба» (1961), «Друзі завжди з тобою» (1962), «Яблуко пізнання» (1963), «Поліна Володимирівна Куманченко» (1964), «Іван Карась шукає нащадків» (1965), «На вишиваних рушниках» (1967), «Довга, довга весна» (1969), «Зустрічі без прощань» (1970), «І стежка до криниці» (1971), «Канівські вечори» (1973), «Старий театральний квиток» (1974), «Тепло рідного дому» (1976), «Добридень, усмішко» (1978) та ін.
30 червня
Підписатися на:
Дописи (Atom)