Блог бібліотеки для дітей імені І. Світличного ЦБС Солом'янського району міста Києва
- Головна сторінка
- Про нас
- Ім'я бібліотеки
- Проектна діяльність
- Звичаї і традиції українського народу в контексті сучасності
- Моє багатство- рідна мова
- Українські письменники-сучасним дітям
- Школа грамотного читача
- Книжкові новинки
- Варто прочитати про звичаї та традиції українців
- Київ. Incognita: за лаштунками таємниць
- Невідома Україна
- Українські обереги
- "Вуаля!" - креатив-лабораторія
- Літературні портрети
- Народний гороскоп
- Родинна обрядовість
- Народний календар
- Для дівчаток
- Для хлопчиків
- Афіша
- Вікторини, ігри, кросворди
- Архів віртуальних довідок
- Єднаємось заради перемоги
ПОДЯКА
четвер, 29 квітня 2021 р.
Як добре ви знаєте український танець?
середа, 28 квітня 2021 р.
Райський півострів
40
вівторок, 27 квітня 2021 р.
Цікаво про математику та математиків
- Якщо Ваш вік помножити спершу на 7, а потім на 1443, то результатом буде ваш вік, написаний тричі поспіль.
- Найперший математик, ймовірно, жив у Свазіленді. Саме там, у містечку Лембобо, археологи виявили кістку бабуїна, на якій чітко видно позначки у вигляді рисок. Реліквія пролежала в землі більше 37 000 років. Подібний артефакт – вовчу кістку, якій понад 30 000 років – розкопали у Франції. Перші істинно математичні записи людини – у вигляді груп простих чисел – написані на так званій кістці з Ішанго, що нараховує близько 19 000 років. А перші повноцінні математичні тексти залишили після себе жителі Древнього Вавилону. Це глиняні таблички, яким не більше 2000 років.
- Проклята 528-ма цифра! У 1853 р математик Вільям Шанкс опублікував власні розрахунки числа «пі», які він правиввручну до 707-го десяткового знаку. Минуло 92 роки, і в 1945 р, виявилося, що останні 180 цифр були обчислені неправильно, тобто математик допустив помилку на 528-й цифрі. До речі, на такі математичні розрахунки у вченого пішло 15 років.
- Занадто дорога помилка ділення на нуль У 1997 році на одному з військових судів ВМФ США стався збій програми «Smart Ship» в результаті ділення на нуль (точніше, некоректного вводу даних), що вивело з ладу всі прилади на борту військового корабля США — Йорктаун. Цей випадок на той час затьмарив всі цікаві факти з історії математики.
- Смерть, як математика. Абрахам де Муавр, англійський математик, в літньому віці виявив дивну властивість свого сну. Як виявилося, з кожним разом тривалість його сну збільшувалася рівно на 15 хвилин. Вчений навіть обчислив день, коли його сон мав тривати 24 години. Йдеться про 27 листопада далекого 1754. Того дня Абрахам де Муавр помер.
- Ортодоксальні євреї вилучають з повсякденного обігу будь-які християнські символи. Навіть займаючись математикою, вони відмовляються від накреслення прийнятого у всьому світі знака «плюс», недописуючи його. В результаті виходить перевернута буква «т».
- Захоплення Софії Ковалевської наукою почалося ще з раннього дитинства, коли через брак шпалер батьки обклеїли кімнату дівчинки листками з лекціями вченого-математика. Так Софія познайомилася з диференціальним й інтегральним численням. Заради науки вона оформила фіктивний шлюб. У Росії жінкам заборонялося займатися наукою. Її батько був проти виїзду дочки закордон. Єдиним способом було заміжжя. Але пізніше фіктивний шлюб став фактичним і Софія навіть народила дочку.
- Число 4. На Тайвані ви можете помітити, що практично ніде не зустрічається число «4». Справа в тому, що на китайській мові чотири звучить як «смерть». У 1995 році в Тайбеї навіть був прийнятий закон, який офіційно дозволив видалити цю цифру. Тому на Тайвані в більшості будівлях немає четвертого поверху.
- Американський вчений Джордж Данциг, навчаючись в університеті, немало здивував тамтешніх професорів. Одного разу, запізнившись на лекцію, він застав тільки порожню аудиторію зі списаної дошкою. Студент подумав, що на ній залишено домашнє завдання, акуратно переписав його і пізніше приніс готовий розв’язок. Виявилося, це були два рівняння статистики, які доти ще ніхто не розв’язував.
- Число Пі вперше обчислив індійський математик Будхайян ще в VI столітті нашої ери.
- Найпростішим, з математичної точки зору, пасьянсом вважається «Солітер». Ймовірність випадання потрібної комбінації в ньому практично стопроцентна.
- Андре Ампер більше відомий нам як фізик, однак його математичні пошуки не менш цікаві. Ще з 13 років Ампер займався математикою. До речі, про неуважність вченого складено чимало анекдотів. Одного разу, щоб попередити випадкових візитерів про свою відсутність, Андре залишив на дверях власного будинку запис крейдою (мовляв, я відлучився, приходьте ввечері) і пішов. Після повернення додому, вчений прочитав залишений ним же напис, розвернувся і пішов геть. А повернувся тільки ввечері.
- Знак “=” вперше ввів Роберт Рекорд у 1557 році.
- Льюїса Керролла ми знаємо передусім як автора двох “Аліс” – в Країні Чудес і в Задзеркаллі, хоча про себе ця людина говорить передусім як про вченого. І був досить відомим у наукових колах професором математики, чим дуже розчарував англійську королеву. Прочитавши тільки-но видану «Алісу», королева була в захваті і звеліла принести їй інші роботи талановитого автора. Яким же ж було її здивування, коли ними виявилися праці з математики! До слова, крім виконання обов’язків викладача математики і логіки при Оксфордському університеті, Керролл працював ще й університетським дияконом. А насправді його звали Чарльз Лутвидж Доджсон — і був він маловідомий британський математик, який присвятив більшу частину свого життя логіці.
- На Русі за старих часів використовувалися як одиниці виміру — відро (близько 12 л), штоф (десята частина відра). У США, Англії та інших країнах використовуються барель ( близько 159 л), галон (близько 4 л), бушель (близько 36 л), пінта (від 470 до 568 кубічних сантиметрів). Якщо ви знаєте цікаві математичні факти лишайте їх в коментарях.
- Працездатність іншого відомого математика – Пала Ердеша – багато в чому була пов’язана з його захопленням амфетаміном. Якось учений навіть посперечався з колегою, що зможе відмовитися від наркотичної речовини рівно на місяць. Він стійко витримав випробування, але цей місяць виявився для нього абсолютно безрезультатним з точки зору науки. Раніше, поставивши перед собою білий аркуш, він бачив його наповненим ідеями. А без вживання амфетаміну він бачив і справді лише чистий аркуш.
- Рекорд!!! У 2010 році у Всесвітній День Математика, 1,13 млн. студентів з більш як 235 країн встановили рекорд, відповідаючи правильно на 479,732,613 питань.
- Один з найзагадковіших математиків – Евклід. Його праці дійшли до нащадків, а ось будь-які біографічні факти про самого вченого – ні. Зокрема, невідомо, коли він народився і в якому віці помер. Відомо лише те, що Евклід проживав в Олександрії в третьому столітті до нашої ери.
- У 1992 році австралійські однодумці об’єдналися заради виграшу в лотерею. На кону було 27 млн. дол. Кількість комбінацій 6 з 44, становило трохи більше 7 мільйонів, при вартості лотерейного квитка в 1 долар. Ці однодумці створили фонд, в який кожен з 2500 чоловік вклав по 3 тисячі доларів. Результат — виграш і повернення 9000 кожному.
четвер, 22 квітня 2021 р.
Математичні лабіринти
неділя, 18 квітня 2021 р.
Перлини історії та культури України
пʼятниця, 16 квітня 2021 р.
Сторінками Червоної книги України
Червона книга України-основний документ, в якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних і таких, що знаходяться під загрозою зникнення, видів тварин і рослин, на підставі якого розробляються наукові і практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення і раціональне використання.
Пропонуємо вам пройти нашу віртуальну вкторину "Сторінками Червоної книги України"четвер, 15 квітня 2021 р.
Математичні кросворди
Кросворд (англ. Crossword— перетин слів)— гра-задача, яка полягає у вписуванні літер (цифр) у перехресні рядки клітинок накресленої фігури. 2020-2021 навчальний рік оголошено Роком математики в Україні – це допоможе привернути увагу всього суспільства до розвитку математичної грамотності. Розгадувати кросворди дітям подобалось завжди. Розпочинаючи цикл публікацій "Математична мозаїка" ми підготували цікаві математичні листівки-кросворди для дітей першого класу, які ви можете роздрукувати.
середа, 14 квітня 2021 р.
Парад природних дивовиж
понеділок, 12 квітня 2021 р.
неділя, 11 квітня 2021 р.
"Український космос" Олега Шупляка
четвер, 8 квітня 2021 р.
Велика книжка із серії "Світ навколо нас"
Для маленьких патріотів, для допитливих хлопчиків і дівчаток та їх батьків пропонуємо Великі Книжки із серії "Світ навколо нас"
із
вівторок, 6 квітня 2021 р.
Цікаві факти зі світу спорту
- Першим в історії олімпійським чемпіоном у 776 р. до н.е. став кухар з Еліди на ім'я Кореб.
- Найбільш літнім чоловіком, що завоював Олімпійську медаль, був Оскар Сван, що зайняв друге місце в змаганнях зі стрільби на Олімпіаді 1920 року в Швеції. Тоді йому було 72 роки.
- Середній вік жінок, що беруть участь в літніх олімпійських іграх - 20 років.
- У 1900-1920 рр. перетягування канату було олімпійським видом спорту.
- Серед чемпіонів у всіх видах спорту, вік чемпіонів з більярду найбільший - в середньому 35,6 років.
- Британська біговий кінь "Гуморист ", що виграв не один приз на дербі 20-х років, виявляється, взагалі не повинен був бігати. Розтин, проведений після його смерті показав, що у нього була тільки одна легеня.
- У червні 1963 року в Британії, м'яч, посланий з подачі англійським тенісистом Майклом Сангстером летів зі швидкістю майже 248 км/год. Це була найпотужніша подача, коли-небудь зафіксована у світовому тенісі.
- Шашки старіші за шахи.
- Бразилія - єдина країна, що брала участь у всіх чемпіонатах світу з футболу.
- Більярд займає в США сьоме місце серед всіх видів спорту за поширеністю.
- Американці витрачають щорічно близько 630 мільйонів доларів на м'ячики для гольфу.
- Як стверджують психологи , гірські лижі вибирають ті люди , хто любить Досягати , а сноуборд освоюють - ті , хто любить Вирішувати.
- Слово «хокей», швидше за все, походить від французького Hoquet — «пастуша палиця». Саме такі ціпки служили першими хокейними ключками. Інша версія свідчить, що своїй назві цей вид спорту зобов’язаний індіанському святу Хогі, під час якого обов’язково грали в схожу гру.
- Перший офіційний хокейний матч відбувся 3 березня 1895 року в канадському Монреалі. Хокейний матч зображений на канадській п’ятидоларовій купюрі.
- Найкрупніший розрив у рахунку був зафіксований в 1987 році під час матчу Південна Корея — Таїланд. Південнокорейські хокеїсти тоді розгромили таїландців з рахунком 92: 0.
- Вперше хокейна воротарська маска була застосована в 1936 році в Берліні японським воротарем Танаки Хоімой.
- У сезоні 1979-80 років у віці 19 років Уейн Гретцкі став наймолодшим хокеїстом в історії НХЛ, що набрав 50 або більше голів і 100 або більше очок за сезон і наймолодшим гравцем, визнаним "Найкориснішим гравцем ліги".
- Згідно дослідженням, що проводяться Detroit Free Press, 68 відсотків професійних хокеїстів втратили на льоду хоча б по одному зубу.
- У гру, схожу на баскетбол, грали ще стародавні майя, і називалася вона «пок-та-пок». Дві команди намагалися закинути чотирикілограмовий каучуковий м’яч у кам’яне кільце, яке висіло прямо на стіні. Правда, на відміну від сучасного баскетболу, майянським спортсменам заборонялося закидати м’яч руками. Зате можна було робити це ліктями, ногами, спиною і навіть головою. Перемога команди очікувала вельми своєрідна нагорода: всіх її гравців приносили в жертву богам (у майя це вважалося дуже почесним).
- Бокс був узаконений як вид спорту лише у 1900 році.
- Під час зйомок відомого кінофільму «Роккі 4» Сільвестр Сталлоне (роль Роккі) запропонував Дольфу Лундгрену (роль Івана Драго) боксувати в повну силу, щоб бойові сцени вийшли максимально достовірними. У результаті Лундгрен так відлупцював Сталлоне, що той 8 днів пролежав у лікарні.
- Єдиним боксером, що не програв жодного бою, був легендарний Рокі Марчіано. Він виграв всі свої 49 боїв на професійному рингу, причому 43 з них нокаутом.
- Перший офіційний поєдинок між різностатевими боксерами відбувся в 1999 році. Як не дивно, виграла його жінка.
- Волейбол зародився в Сполучених Штатах. Так в 1895 році в одному з коледжів викладач фізичної культури запропонував своїм учням пограти в «літаючий м’яч». З тих пір пройшло багато років, «літаючий м’яч» змінився на «волейбол» і прийняв світові масштаби гри. Близько одного мільярда всіх людей на планеті грають саме у волейбол. І це не рахуючи професіоналів.
- Міжнародна федерація волейболу є однією з найбільших у світі. У неї входять 218 країн всієї планети, а існує вона з 1947 року.
- З кінця ХІХ ст. в Україні поширилися європейські види спорту, насамперед футбол, створювалися спортивні гуртки та об’єднання, культивувалися окремі види спорту.
- Участь українців у світовому олімпійському русі започаткована ще в 1884 році. Тоді українець, 56-річний генерал Олексій Бутовський, уродженець с. П’ятиборець на Полтавщині, став одним із фундаторів олімпійського руху. Він перебував у складі Міжнародного олімпійського комітету (МОК) з 1894 до 1900 року.
- 18 разів піднімалася на вищу сходинку олімпійського п’єдесталу Лариса Латиніна – одна з найвидатніших гімнасток ХХ століття. Вона брала участь у трьох Олімпіадах (1956, 1960, 1964) і встановила й досі ніким неподоланий рекорд щодо кількості золотих медалей серед усіх спортсменів світу.
- За рівнем спортивних результатів останніх 40 років Україна входить до чільної двадцятки країн, які найбільш успішно виступали на світовому рівні.
неділя, 4 квітня 2021 р.
Казкова мозаїка
пʼятниця, 2 квітня 2021 р.
"Люди дощу" Хто вони?
- Аутизм (розлади аутистичного спектру (РАС) – це стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування. Його неможливо вилікувати, проте з часом можна скоригувати і адаптувати людину до соціального життя.
- За оцінками ВООЗ, 1 дитина із 160 має будь-який із розладів аутистичного спектру. Американська асоціація Autism Speaks відзначає 1 випадок аутизму на 88 дітей. Загалом у світі таких осіб нараховується 2 мільйони 400 тисяч.
- В Україні з 2008 по 2013 рік за даними МОЗ України захворюваність на розлади зі спектру аутизму зросла в 3,8 разів з 2,4 до 9,1 на 100 000 дитячого населення.
- Розлади аутистичного спектру починаються у дитинстві, проте зберігаються у підлітковому і дорослому віці. У більшості випадків ці стани проявляються у перші 5 років життя.
- Діагностувати ризик розвитку аутизму можна вже в 1,5 річному віці дитини за допомогою спеціального скринінгового тесту.
- Люди з аутизмом можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно набагато більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому.
- Рівні розумової діяльності у людей з РАС варіюють в надзвичайно широких межах – від важкого порушення функцій до чудових невербальних когнітивних навичок. Такі діти проявляють здібності – іноді просто геніальні – до малювання, музики, конструювання, математики тощо. При цьому інші сфери життя не будуть цікавити дитину.
- Аутизм у чотири рази частіше вражає хлопчиків, ніж дівчаток.
- Якщо говорити про причини аутизму, є багато факторів, які підвищують вірогідність появи у дитини РАС, в тому числі фактори навколишнього середовища і генетики.
- Немає науково обґрунтованих даних щодо зв’язку між вакциною проти кору, коклюшу та краснухи і розвитком аутистичних розладів у дітей, оскільки ураження мозку відбувається ще на етапі внутрішньоутробного розвитку плода.
- До 6 років мозок дитини активно засвоює інформацію. І якщо намагатися розвивати «дитину дощу» до цього віку зусиллями психологів, арт-терапевтів, логопедів, то з часом таку дитину можна адаптувати до соціального життя.
- Часто говорять про себе в третій особі, не використовують звернень і особових займенників.
- При розмові не дивляться в обличчя співрозмовнику, або зовсім відвертаються від нього.
- Мають неемоційну мову, яка нагадує автовідповідач, складається з коротких речень або повторень однотипних фраз чи слів.
- Можуть перервати розмову і піти, оскільки втратили інтерес до розмови.
- Можуть без причини і недоречно сміятися.
- Часто не мають навичок самообслуговування (аутист може не вмиватися, не їсти, не переодягатися). Якщо ж вони це роблять, то доводять все до крайньої педантичності, створюють певні ритуали в своїх діях.
- Повторюють рухи (махи руками, хитання головою, піднімання плечей тощо).
- Можуть страждати від незрозумілих нападів паніки, гніву, злості.
- Інколи виконують агресивні дії, спрямовані проти самого себе.
- Мають високу сенсорну чутливість: напади паніки через різкі і гучні звуки, яскраве світло тощо.
Світ великого Казкаря
- Класик написав чимало романів і п’єс, марно намагаючись отримати популярність, як драматург і романіст.
- Незвичайний погляд на речі, зробили з письменника літературного генія, життя якого була досить складною.
- У дитинстві Ганс був дуже неврівноваженою і нервовим. Він гостро сприймав жарти однолітків і у всьому шукав прихований підтекст, яким його нібито хотіли образити. Словом, він бачив негатив навіть там, де її в принципі не було.
- Ні під час навчання в школі, ні в дорослому житті Андерсен так і не зміг освоїти граматику і не навчився грамотно писати.
- Андерсен відрізнявся не тільки сильною нервозністю. Дивною була і зовнішність казкаря − худий, високий чоловік з довгими кінцівками.
- Ганс Крістіан був сприйнятливий на похвалу. І на випадок похвальних промов, носив у кишені рукопис для декламації.
- Класик ніколи не був одруженим і не мав дітей.
- Андерсен володів даром передбачення і міг розповісти про життя людини після одного погляду.
- Андерсен дружив з принцесою Дагмарою, майбутньою імператрицею Марією Федорівною Романової – дружиною Олександра III. Про принцесу Дагмару говорив, що її буде чекати важка доля. Це підтвердилося. У підсумку імператриця втратила чоловіка, синів, владу і матеріальний добробут.
- Він мріяв стати актором. Але Крістіан був високим, мав звичку сутулитися і тому так і не став театральним актором. Це була його дитяча та юнацька мрія, яка збулася не так, як йому хотілося б.
- Серед усіх своїх творів, Андерсену найбільше подобалася казка «Русалонька».
- Андерсен не любив спати на ліжку, оскільки вважав, що помре саме на ній. Цікаво, що згодом він дійсно помер від травм, отриманих після падіння з ліжка.
- Характер у казкаря теж був вельми кепський і полохливий: він боявся пограбувань, собак, втрати паспорта, боявся загинути у вогні та отруєння. Він жахався найменшої подряпини, а назви хвороб викликали у нього тремтіння. Йому снилося, що його поховають заживо, тому щовечора клав біля ліжка записку: «Я живий».
- Ганс Крістіан Андерсен не любив осілий спосіб життя, віддаючи перевагу подорожі. За 70 років життя в тривалих поїздках він відвідав близько 30 країн.
- Він вважав, що не варто закінчувати повісті «хеппі-ендом», тоді діти будуть з ранніх років звикати до суворих реалій життя.
- Літератор ніколи не мав свого житла, внаслідок чого зазвичай жив у знайомих або в готелях, хоча він збирав на це все свідоме життя.