До вашої уваги інформація про видатних українських діячів літератури. культури і мистецтва - ювілярів січня.
1 січня
125 років від дня народження Миколи Миколайовича Тарновського, українського поета, прозаїка, гумориста, перекладача. Народився у с. Коцюбинцях Гусятинського повіту (нині Чортківського району Тернопільської області) у селянській родині. Здобув початкову освіту в сільській школі. У 1910 виїхав до США. Працював у Нью-Йорку і Детройті на заводах і фабриках, брав участь у соціалістичному русі, самотужки здобув освіту. Друкуватися почав від 1915. Редактор і співредактор журналу «Молот» і газети «Українські щоденні вісті», «Українські вісті» та інших. У 1955–1959 був головою ЦК Ліги американських українців. 1959 переїхав до УРСР, працював заступником голови Товариства культурних зв'язків з українцями за кордоном. Помер 20 червня 1984 р. в Україні.

2 січня
200 років від дня народження Петра Гавриловича Лебединцева, українського історика, археолога, педагога, журналіста, церковного та культурно-освітнього діяча. Народився с. Яблунівка Звенигородського повіту Київської губернії. Син священика, брат головного редактора журналу “Киевская старина” Феофана Лебедннцева та одеського кафедрального протоієрея Арсенія (Лебедннцева). Редактор-засновник журналу “Киевские епархиальные ведомости” (1860–1874 рр.), один з ініціаторів заснування й перший редактор офіційної частини “Киевских епархиальных ведомостей” (1886–1896 рр.), товариш голови Церковно-археологічного товариства при Київській духовній академії (1874–1883,1889–1896 рр.). Один із фундаторів журналу “Киевская старина” й наукового києвознавства. Залишив численні праці з історії Церкви в Україні, зокрема на Київщині, що друкувались у місцевій періодиці (“Труды Киевской духовной академии”, “Киевские епархиальные ведомости”, “Киевская старина”, “Чтения Исторического общества Нестора Летописца”). Відомий українофіл, підтримував стосунки з Шевченком, Костомаровим, Антоновичем та ін. Почесний член Історичного товариства Нестора Літописця, Одеського товариства історії й старожитностей, Університету Св. Володимира, церковно-історичного та церковно-археологічного товариства при Київській духовній академії. Похований на Щекавицькому кладовищі. Частину книжок своєї бібліотеки (1725 од.) заповів Київській духовній академії, решту призначив для єпархіальної бібліотеки.
3 січня

5 січня
160 років від дня народження Василя Григоровича Ляскоронського, українського історика, археолога, етнографа, нумізмата, картографа. Народився у місті Золотоноша Полтавської губернії (нині Черкаської обл.) у збіднілій дворянській родині вчителя. Після домашньої початкової підготовки Василь вступив до Полтавської гімназії (1872), а через два роки після смерті батька продовжив навчання у Лубенській гімназії (1880). Закінчив історико-філологічний факультет Київського університету (1880-1885). Під впливом професора В. Антоновича захопився допоміжними історичними дисциплінами: антропологією, етнографією, нумізматикою, археологією, палеографією. Працював у Полтаві в нумізматичному та археологічному музеях, вивчав топографію й народний побут краю, потім слухав лекції з медицини в Київському університеті. Наприкінці 1880-х рр. В.Г. Ляскоронський поїхав працювати домашнім вчителем при російському посольстві у Відні. Як вільний слухач відвідував лекції в місцевому університеті, працював у музеях, архівах та бібліотеках Відня, вишукуючи матеріали, що мали відношення до історії України. Тут він досліджував спадщину французького військового інженера Г. де Боплана, зокрема старовинні атласи та карти України, вміщені у його праці «Опис України» (1650). Вивчивши атлас Боплана та інші іноземні карти, вчений провів ідентифікацію географічних назв, частина з яких була видозмінена, описав кордони воєводств, що належали до України і склав географічний покажчик до карт. В.Г. Ляскоронський працював також у бібліотеках та музеях Кенігсберга, Парижа. Зацікавився ісландськими сагами, навіть опанував ісландську мову, на якій впродовж багатьох років листувався з Ісландським науковим історичним товариством у Рейкʼявіку. Згодом викладав у Московському, Київському університетах, Ніжинському історико-філологічному інституті. Свою монографію «История Переяславльской земли с древнейших времен до половины XIII столетия» (1897) він захистив як магістерську дисертацію (1899).
В. Ляскоронський виявився дуже плідним польовим дослідником, зокрема на Полтавщині він оглянув до 1000 км. наддніпрянських степів, обстеживши 600 могил, 160 майданів, 20 городищ; заніс на карту «змійові» вали: Пороський, Посульський, Переяславський та багато інших пам’яток, зробивши неоціненний внесок у археологію України. Його робота «Городища, курганы, майданы и змиевы валы в области днепровского Левобережья» вийшла друком у ІІІ томі Праць ХІV Археологічного зʼїзду. У 1907 р. В. Ляскоронський став приват-доцентом кафедри російської історії Київського університету, а також отримав посаду екстраординарного професора при Ніжинському історико-філологічному інституті. З 1922 р. В.Г. Ляскоронський стає професором Київського Археологічного Інституту по науково-дослідній кафедрі мистецтвознавства, викладає там курс загальної нумізматики. У 1925 р. вчений очолив комісію ВУАН з дослідження цвинтаря Софійського собору. У той час було обстежено значну частину території заповідника і знайдено велику кількість речей великокнязівської та литовської доби. Помер В.Г. Ляскоронський 1 січня 1928 р. від запалення легенів, похований у м. Києві.
7 січня

8 січня

а також сценарію художнього кінофільму «Ластівка». Похований у Харкові (вул. Клочківська, 335), на 9-му міському кладовищі (20 квартал).
10 січня
80 років від дня народження Петра Васильовича Рубана, українського різьбяра, громадського діяча. Народився 10 січня 1940 року в Конотопі на Сумщині. Повноцінно він прожив лише 51 рік – хоча й помер у 74, але майже чверть століття в нього забрала тюрма. Свою єдину спеціальність він здобув під час першого ув’язнення за «антирадянські агітації і пропаганду» в Мордовії. Після звільнення в 1973 році був направлений у Прилуки, де після закінчення вузу працювала за розподілом його дружина Лідія, та влаштувався різьбярем по дереву на Прилуцькому меблевому комбінаті. Його роботи мали успіх, він неодноразово виконував замовлення Ради Міністрів УРСР, обкому КПУ, Зовнішторгу. Робота «Шахова книга» одержала в 1974 році другу республіканську премію. «Справа Рубана» (1976 рік) була порушена після того, як він виготовив до 200-річчя США подарунок американському народові – дерев’яну книгу, на обкладинці якої зображено статую Свободи і зроблено напис «200 років». Працював над нею Петро Васильович 8 місяців. Невідомі зламали двері його домашньої майстерні та викрали книгу. У прокуратурі йому порадили «забути» про цей випадок, а 13 жовтня того ж року Петра Рубана заарештували. 29 грудня Прилуцький народний суд розглянув справу звинуваченого. Рубану інкримінували здачу в художній салон 73 сувенірів, «виготовлених поза обліком на підприємстві», а також крадіжку матеріалів на комбінаті. Суд засудив Петра Рубана до 8 років ув’язнення і 5 років заслання. 18-29 квітня 1977 року Чернігівський обласний суд розглянув справу Рубана, звинуваченого за тими ж двома статтями. Інкримінували записи, які він зробив у мордовських таборах (8 зошитів), і листи дружині з табору, усні висловлювання, а також спотворені висловлювання на попередньому суді. Суд засудив Петра Рубана до 6 років ув’язнення в таборі особливого (камерного) режиму, 3 роки заслання, повернення «незаконного прибутку» та конфіскації власності – недобудованої хати (сім’я Рубанів із двома дітьми третій рік жила в хліві, доки будувалася хата). Визнаний особливо небезпечним рецидивістом. Звинувачення в крадіжці матеріалів суд зняв. Покарання Петро Рубан відбував у таборі УЛ-314/60 у Луганській області. Неодноразові пропозиції співробітників КГБ відмежуватися від «націоналістів, які використовують його ім’я в антирадянській агітації», категорично відхиляв. Звільнений у 1985 році. Того ж року вступив у репресовану правозахисну організацію – Українську Гельсінську Групу. Петра Рубана звільнили у 1988 році і вислали з Радянського Союзу. Його прийняв президент США Рональд Рейган. Після повернення до України у 1996 році П.Рубан був обраний заступником голови головного проводу ОУН в Україні. Указом Президента України 2006 року П.Рубан як член Української Гельсінської групи нагороджений орденом «За мужність» І ступеня.
13 січня

14 січня
110 років від дня народження Василя Івановича Харченка, українського театрального режисера, педагога. Народився в 1910 році в місті Кам'янці (тепер Черкаської області). В 1933 році закінчив Київський музично-драматичний інститут імені М. Лисенка. Працював актором і режисером Українського драматичного театру імені М. Заньковецької в Запоріжжі, з 1944 року у Львові. У 1947–1952 роках — мистецький керівник Львівського театру юного глядача, у 1952–1956 роках — головний режисер Львівського театру опери та балету, з 1957 року — головний режисер Київського театру музичної комедії. Одночасно професор і проректор Київського державного інституту театрального мистецтва імені І. Карпенка-Карого.Помер у 1971 році. Похований в Києві на Байковому кладовищі (ділянка № 21).
15 січня

17 січня
80 років від дня народження Зиновія Миколайовича Легкого, українського письменника, педагога. Народився Зіновій Миколайович в селі Заланів Рогатинського району Івано-Франківської області. Дитячі роки склалися нелегко. Зенко (так називала його мама) після закінчення у 1953 р. Дичківської семирічки вступає в Рогатинське педучилище. Після його розформування продовжує навчання в Коломийському, закінчує його в 1957 році. Любив Зенко займатися спортом. Він входив у збірну Івано-Франківської області з легкої атлетики і в 1957 р. став другим призером на обласних змаганнях. Після закінчення педучилища працює вчителем початкових класів на батьківщині в с. Петрові що на Івано-Франківщині. Далі служба в армії (1959—1962 рр.). У вільний від муштри час наполегливо готувався до вступу у Львівський університет на філологічний факультет. Після служби в армії вступає на навчання. Навчається на стаціонарному відділені філфаку 5 років. Щоб якось себе забезпечити, працює розвантажуючи вагони, і у складі студентських будівельних загонів їздить на цілину. Під час навчання Зіновій знайомиться з майбутньою дружиною Лесею Симончук з Рівнинщини. Тоді він навчався на четвертому курсі, а Леся — на першому. В 1967 р. вони одружуються. В них народжуються діти — три сини: Микола, Олег та Тарас, гордість родини Легких. По закінченні університету працює один рік учителем словесності на Рівнинщині, потім два роки на Рогатинщині Івано-Франківської області. З 1970 року Зіновій Миколайович працює вчителем рідної мови в Мурованській школі, де 10 років був завучем. Нині Зіновій Легкий — заслужений вчитель України, член Національної спілки письменників України, лауреат Обласної премії 2010 року у галузі культури, літератури і мистецтва ім. Богдана Лепкого. Найкращим у номінації «Проза» журі премії визначило Зіновія Легкого за книги «Тарасові страсті», «Дивовид», «Скорбна мати», «Агнець офірний, або Каменем у Спасителя».
18 січня
170 років від дня народження Івана Омеляновича Левицького, українського бібліографа, письменника, журналіста, громадсько-культурного діяча. Народився в селі Берлоги Калуського повіту, тепер Рожнятівського району. Навчався у Станіславівській гімназії, з 3-го класу гімназії його забрали до австрійської армії. У липні 1871 року в Будапешті склав екзамени на атестат зрілості, а згодом поступив на філософський факультет Віденського університету. Основною справою Левицького завжди була бібліографія. Вперше він зацікавився бібліографією у 1877 р. У 1909 р. він очолив Бібліографічне товариство ім. Тараса Шевченка. Займався перекладами статей з російської преси. Пізніше у Коломиї видавав «Народну школу» (1875), у Львові «Друга народу» (1876) і «Бескид», активно співпрацював у багатьох галицьких періодичних виданнях, видавав календарі. Був редактором газет («Мир», «Слово»), журналів («Пролом», «Наука»). З 1879 року і до кінця свого життя І. О. Левицький працював дрібним урядовцем у різних страхових товариствах у Львові. Помер 30 січня 1913 року, похований на Личаківському кладовищі у Львові.
20 січня
160 років від дня народження Івана Збури, українського поета (Канада). Народився Іван Збура 20 січня 1860 року у с.Звиняч Чортківського повіту. У 1898 році емігрував у Канаду (містечко Едмонтон). 30 грудня 1898 року він написав великого вірша "Канадійські емігранти", якого 2 лютого 1899 року надрукував у газеті "Свобода". Автор залишив багато поезій, але вони не збереглися до сьогоднішніх днів. Помер поет Іван Збура 28 жовтня 1940 року в Едмонтоні, похований поблизу містечка Ламонт (Канада).
21 січня

24 січня
100 років від дня народження Олександра Васильовича Ситника, українського скульптора. Народився в Батурині в родині кравців. У 1937 році вступив в Одеське художнє училище, і після закінчення 3-го курсу, в 1940 році вступив до Інституту ім. І. Репіна Академії мистецтв СРСР в Ленінграді. З початком Німецько-радянської війни, вступає до лав 1-ї Василеостровської добровольчої армії народного ополчення. Але у вересні 1941 р. потрапляє у полон. Після війни відновлюється в інституті і успішно закінчує його у 1950 році (спочатку майстерня О. Т. Матвєєва, після війни — В. О. Синайського). У 1950—1971 рр. — викладач скульптури, малюнку і композиції у Дніпропетровському художньому училищі. Влітку 1971 року переїхав до Києва. З 1971 р. — викладач та начальник навчальної частини Київського художньо-промислового технікуму. Працював і в Художньому фонді України. Пішов з життя 2 листопада 1992 року, похований на Байковому кладовищі в Києві.
25 січня

26 січня
110 років від дня народження Оскара Ароновича Сандлера, українського композитора. Народився 26 січня 1910 року в Києві. Закінчив 1937 Київську консерваторію у класі Гліба Таранова (дириґування) і Віктора Косенка (композиція). 1937—1940 — асистент диригента і диригент Київського театру опери та балету. Був завідувачем музичної частини Київського російського драматичного театру імені Лесі Українки (1940—1941), об'єднаного театру казахської та російської драми (1941—1945, Алма-Ата), Київської естради (1951). Його твори: Оперети: «Даруйте коханим тюльпани» (1958); «Наречені не повинні плакати» (1959); «Каштани Києва» (1972).
Музичні комедії: «Фабрика чудес» (1949); «На світанку» (1964); «Четверо з вулиці Жанни» (1966); Опери: «Собака на сіні» (1946); «В степах України» (1954). Балети: «Серце дівоче» (1961). Музики до фільмів: «Антоша Рибкін» (1942); «Актриса» (1943); «Біла троянда» (1943); «Близнята» (1945); «Зигмунд Колосовський» (1945); «Подвиг розвідника» (1947); «Наші чемпіони» (1953); «Пригоди з піджаком Тарапуньки» (1955); «Штепсель одружує Тарапуньку» (1957); «Круті сходи» (1957); «Мандрівка в молодість» (1959); «Коли починається юність» (1959); «Чорноморочка» (1959); «Пригоди Перця» (1961, мультфільм); «Артист із Коханівки» (1961); «Їхали ми, їхали...» (1962); «Місяць травень» (1965). «Серце Бонівура» (1969). Помер у Києві 3 травня 1981 року. Похований на Міському кладовищі «Берківці».
28 січня

30 січня
160 років від дня народження Сергія Олександровича Бердяєва, українського поета, публіциста, прозаїка, журналіста, критика, видавця перекладача, мистецтвознавця. Народився Сергій Бердяєв у місті Київ. Проводив дитинство разом з братом Миколою в родині князя Олександра Михайловича Бердяєва і княгині Кудашової, які в основному проживали у своєму Обухівському маєтку. Вчився Сергій Олександрович у київській Колегії Павла Ґалаґана, у Морському корпусі Петербурга та за кордоном у Вюрцбурзі (Німеччина) та Брюсселі (Бельгія). За фахом лікар, в чині колезького регістратора вийшов у відставку, та з головою поринув у літературу. Мав феноменальні здібності до мов (крім російської та української, знав: латину, новогрецьку, французьку, італійську, іспанську, англійську, німецьку, шведську, угорську, ірландську, польську, чеську та болгарську мови), багато перекладав. Писав українською та російською мовами. Друкуватися російською мовою почав у 1870-х роках, українською — у 1880-х роках. Коли почалися єврейські погроми, Сергій Бердяєв писав про «справу Дрейфуса», виступаючи на боці її фігуранта та засуджував російських правих. Бердяєву погрожують, що посадять. Почались переслідування жандармами. Утікаючи від судових звинувачень в антидержавній діяльності, Бердяєви на п'ять років перебираються до Москви. Сергій Бердяєв повернувся у 1912 року до Києва. 6 листопада 1914 року Сергій Бердяєв помер. Похований був на цвинтарі на Пріорці.
Немає коментарів:
Дописати коментар