Багато читаючи, ви багато дізнаєтесь. А чим більше ви дізнаєтесь, тим більше робите нових цікавих відкриттівБагато читаючи, ви багато дізнаєтесь. А чим більше ви дізнаєтесь, тим більше робите нових цікавих відкриттівБагато читаючи, ви багато дізнаєтесь. А чим більше ви дізнаєтесь, тим більше робите нових цікавих відкриттівБагато читаючи, ви багато дізнаєтесь. А чим більше ви дізнаєтесь, тим більше робите нових цікавих відкриттів

ПОДЯКА

ВИСЛОВЛЮЄМО ЩИРУ ПОДЯКУ НАШИМ ЧИТАЧАМ ТА ВІДВІДУВУЧАМ ЗА УЧАСТЬ В АКЦІЯХ ПІДТРИМКИ ДІТЕЙ ЗІ СХОДУ УКРАЇНИ, ПОРАНЕНИХ БІЙЦІВ ТА ЗСУ

пʼятницю, 23 лютого 2024 р.

Абетка повномасштабної війни: які слова ввійшли в ужиток і чому

Мова напрочуд чутлива до суспільних змін, що ж говорити про такі значні зрушення як повномасштабна війна. Мовці, а з ними й мова, швидко адаптувалися — вигадали нові глузливі прізвиська для окупантів чи повітряних тривог, дібрали слова на позначення героїзму ЗСУ та визначилися, як називати російську політику знищення України. Хоч словничок термінів за ті 8 років, що тривала російсько-українська війна, вже є, але його виявилося замало для нової реальності, в якій опинилася країна після 24 лютого. До вашої уваги-нові слова, відомі вислови та знову актуальні терміни, що увійшли до широкого вжитку українців з початком повномасштабної російсько-української війни.

А

«Азов — сталь» — фраза, якою українці віддають шану захисника Маріуполя, їхній стійкості й незламності.
Маріупольський комбінат “Азовсталь” став останньою українською фортецею у боях за місто, які загалом тривали більш як 80 днів. Нині ж 2,5 тисячі захисників “Азовсталі” перебувають у полоні окупантів. Протягом 82 днів полк «Азов», 36-а бригада морської піхоти, а також прикордонники, поліцейські і співробітники Служби безпеки України відтягували сили російської армії, знаходячись на території заводу. 16 травня Маріупольський гарнізон виконав затверджене рішення вищого військового командування задля збереження життів бійців. Того ж дня почалася операція з евакуації заблокованих на території Азовсталі військових на тимчасово окуповані території з метою подальшого обміну. Цивільних осіб евакуювали 7 травня. Наразі триває обмін тілами загиблих захисників. 

Аналоговнєт — щось, вигадане в росії.

Б

Бавовна. До повномасштабного вторгнення це слово означало рослину, з якої виготовляють м’яку на дотик натуральну тканину. Але тотальна цензура в російських ЗМІ подарувала цьому слову нове значення. Замість звичного слова “вибух” медіа окупантів нині використовують інше — “хлопок”, яке пишеться так само як і “бавовна” російською. Народна творчість не змусила довго чекати.

Байрактар. Інше слово, що увійшло у вжиток з початком повномасштабного російського вторгнення, — «Байрактар»— це турецький безпілотний літальний апарат з великою тривалістю, який активно та ефективно застосовують у боротьбі з російськими загарбниками. Став одним із символів боротьби українців, героєм пісень, поезії тощо. Також відомий як символ підтримки українського народу зокрема литовцями, які зібрали €5 млн на придбання безпілотника для України (згодом турецька компанія-виробник Baykar Makina передала його безкоштовно).

Бандеромобіль — бойовий автомобіль ЗСУ.

В

Волонтери— це звичайні українці, які вкладають свій час, талант та інші ресурси у наближення перемоги. Деякі збирають гроші на амуніцію, транспорт та обладнання військовим на передовій, інші допомагають розселяти вимушених переселенців та надають їм гуманітарну та психологічну допомогу, інші возять гуманітарну допомогу цивільним на лінії фронту та займаються евакуацією. Волонтерський рух в Україні був активним ще у 2014 році, але з початком повномасштабної війни став неймовірно поширеним.

Г

Герої України. Під час відкритої війни українці показали себе справжніми героями та героїнями. Деяких воїнів, які особливо відзначилися, нагородили найвищим ступенем відзнаки — званням Героя України. Від початку повномасштабного вторгнення цю відзнаку отримали вже більш як 150 військових. Багатьом з них її надали посмертно.

Геноцид-дії російських військ та російського керівництва в Україні. Офіційно визнаний Україною, Естонією, Латвією, Канадою, Польщею, Литвою і Чехією.

Град — російська реактивна система залпового вогню.

Д

Джавелін-протитанковий ракетний комплекс, що активно застосовується в російсько-українській війні. Як і Байрактар, став символом спротиву і боротьби України.

“Доброго вечора, ми з України”. Відома фраза, яка після початку відкритої війни стала одним з неофіційних гасел українського народу. Сам вислів належить вокалісту гурту “ДахаБраха” Марку Галаневичу. Але відомою цю фразу зробили музиканти з електронного дуету PROBASS ∆ HARDI з Кременчука, які поклали її на драйвову музику.

Е

Евакуація. У 2014 році багато мешканців сходу України мусили покинути свої домівки та стати переселенцями. Під час масштабної війни у пошуках спокою евакуюються вже сотні тисяч українців. Хтось в інші регіони, а хтось — за кордон. На Донеччині ж взагалі оголосили обов’язкову евакуацію: кожен, хто не хоче їхати, має підписати спеціальний папір.

Є

Євросоюз-економічний і політичний союз, що об’єднує 27 незалежних держав-членів, розташованих в Європі. 28 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський підписав заявку на членство України в ЄС. 11 березня 2022 року на саміті у Версалі глави держав та урядів ЄС обговорили заявку України на членство. 9 травня Україна передала Єврокомісії другу частину анкети для набуття статусу кандидата на приєднання до Європейського союзу.

З

Заукраїнено-новий термін, що з’явився у словнику слів та фраз англомовного сленгу Urban Dictionary. Використовується як опис приниження на глобальному рівні країни, що посягала на незалежність і суверенність своїх мирних сусідів.

ЗСУ-Військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладені завдання з оборони України, захист її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності. Захисники і захисниці України, герої.

Задвохсотити — знищити ворога.

Затридні — нереалістичні плани.

Затрьохсотити — поранити, нейтралізувати ворога.

І

“Іскандер”. За інформацією деяких експертів, ракетами саме цього сімейства росіяни завдали перші удари по українських аеродромах 24 лютого. Ще до початку відкритої війни російські пропагандисти багато розповідали про “Іскандери” для підняття мілітаристських настроїв. Нині ж окупанти продовжують використовувати ці ракети для атак по Україні, але вже набагато рідше.

Іхтамнєтити — знищувати ворогів, видаляти те, чого не повинно бути.

Ї

Їжак протитанковий-проста, однак дієва металева конструкція, основна мета якої — затримати ворожу техніку. Цих “їжачків” роблять з трьох шматків сталевого прокату. Зараз їжаки — звична картина у багатьох містах України, але до повномасштабної війни деякі українці могли бачити такі конструкції лише в історичній хроніці.

Й

Ймовірність-характеристика можливості того, що подія відбудеться або ні. Слово активно використовували напередодні російського наступу, намагаючись припустити, чи він відбудеться. Наразі вживається в контексті можливо вступу армії білорусі у війну та використання рф ядерної зброї.

Йти за російським кораблем — зазнати поразки.

К

Комендантська година. Ще одна реалія життя українців після початку повномасштабної війни. Комендантська година — це заборона у певний проміжок часу виходити на вулицю без спеціального дозволу. В Україні комендантська година діє майже в усіх регіонах, за винятком Закарпатської області. Її тривалість встановлює обласна військова адміністрація, але в окремих громадах за потреби її можуть продовжувати або скорочувати. 

Кадирити — видавати бажане за дійсне.

Кіборги — воїни ЗСУ.

Кімити — зберігати оптимізм.

Л

Лендліз-визначна подія, яка сталася на третьому місяці відкритої війни — надання Україні лендлізу від США. Головна ідея цієї програми — спростити та пришвидшити постачання Україні американської зброї, обладнання, продовольства тощо. Така допомога не безкоштовна, але оплату за поставки країни-одержувачі можуть надавати пізніше.

М

Мобілізація. Загалом мобілізація — це приведення державної інфраструктури та збройних сил у готовність через надзвичайні обставини. Зараз же мобілізація для більшості українців — все ж призов на війну. Нині в Україні діє загальна мобілізація. Станом на початок липня Україну боронили 1 мільйон військових. Для порівняння, до 24 лютого ЗСУ налічували близько 250 тисяч військових.

Н

НАТО (Організація Північноатлантичного договору) — це міжнародний альянс, який створили 1949 року для колективної оборони країн Західної Європи та Північної Америки. Недопуск членства України в НАТО став одним з приводів, яким Росія пояснила своє відкрите вторгнення. Мільйони українців вимагали від Альянсу закрити небо над країною, але цього так й не сталося. Надія України найближчим часом долучитися до НАТО не виправдалася.

О

“Ой у лузі червона калина”. Одним з пісенних символів повномасштабного вторгнення став “Гімн січових стрільців”. Слова пісні написали ще 1914 року, але цьогоріч вона набула ще ширшої популярності. Цьому посприяв лідер гурту “Бумбокс” Андрій Хливнюк, який долучився до тероборони та з автоматом у руках заспівав цю пісню посеред Києва.

Орки-вигаданий вид або раса істот з фантастичних, переважно фентезійних творів. Зазвичай зображають як кремезними варварами зі звіриними рисами. Запроваджені Джоном Толкіном як злі істоти-ординці, подібні на людей, але приземкуваті, з великим іклами, гострими вухами. Під час російсько-української війни орками українці стали називати російські війська, порівнюючи їх з «жителями Мордору». Зокрема мелітопольці зустріли російських окупантів словами «Орків геть!»

П

Паляниця-шиболет, що набув популярності після повномасштабного російського наступу як метод розрізнення росіян та українців. Слово «паляниця» важко вимовити іноземцям, зокрема росіянам. Це пов’язано з фонетичними особливостями української мови. В українській мові звук [ц] може вимовлятися як твердо, так і м’яко. На кінці слова цей звук завжди вимовляють м’яко або пом’якшено: заєць, перець, вулиця, птиця, синиця. Виняток становлять лише окремі запозичення: палац, паяц, шприц. Натомість у російській мові звук [ц] завжди твердий: заяц, перец, улица, птица, синица.

Повітряна тривога. Цей спеціальний звуковий сигнал вмикають у разі повітряної небезпеки, коли ворожий літак або ракета прямують у бік вашої області чи міста. Радимо не нехтувати цими сигналами, адже вони можуть врятувати життя. Для зручності встановіть на свій телефон додаток “Повітряна тривога”.

Привид Києва-міська легенда про українського пілота-аса, збірний образ пілотів 40-ї бригади тактичної авіації. Його описують як пілота МіГ-29, який за перші 30 годин російського вторгнення в Україну здобув 6 повітряних перемог у небі над Києвом: збив 2 літаки Су-35, 2 літаки Су-25, по 1 літаку Су-27 і МіГ-29.

Приліт — влучання ворожої ракети чи снаряда у що-небудь.

Р

Рашизм-російський різновид нацизму. Політична ідеологія росії, що базується на ідеях «особливої цивілізаційної місії» росіян, «старшості братнього народу», нетерпимості до елементів культури інших народів; тоталітаризмі й імперіалізмі, використанні російського православ’я як моральної доктрини, на геополітичних інструментах впливу, насамперед енергоносіях для європейських країн, військовій силі тощо. Терміном послуговується американський історик Тімоті Снайдер. Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики підтримує ініціативу українських науковців, журналістів, політологів, усього громадянського суспільства щодо популяризації та визнання терміна «рашизм» на національному та міжнародному рівнях.

“Русский военный корабль, иди ...”. Фраза, яку ще в перший день відкритої війни промовив український прикордонник, стала надзвичайно популярною. Її використовують, аби вказати шлях не тільки російським окупантам, а й проявам російської пропаганди та випадам адептів “руського миру”.

С

Свобода-найважливіше почуття, те, за що бореться український народ у російсько-українській війні. Воля жити у суверенній і незалежній державі. 

“Спеціальна військова операція”. Саме так окупанти називають війну в Україні. А зараз усе частіше можна почути абревіатуру “СВО”, за якою російська пропаганда ховає значення цього вислову, розмиває його суть. Росіянин, який насмілиться назвати “операцію” війною, ризикує надовго сісти за ґрати.

Т

Територіальна оборона-окремий рід сил ЗСУ, на який покладається організація, підготовка та виконання завдань територіальної оборони. Підрозділ ЗСУ, який бере активну участь в російсько-українській війні. Сили територіальної оборони створені 1 січня 2022 року на підставі Закону України «Про основи національного спротиву».

Ф

Фермерські війська. Неочікувана допомога для ЗСУ у відбиранні ворожої техніки. Зокрема на території тимчасово окупованої Херсонщини фермери розстріляли російських військових, які приїхали до них, аби змусити продати врожай за низькими цінами та викрасти сільськогосподарську техніку. Протягом усього повномасштабного вторгнення голіруч відбирають у росіян танки та іншу техніку по всій території країни.

Фільтрація. Фільтрацію проводять на окупованих Росією частинах України. Якщо спростити — це жорсткий, а подекуди й жорстокий, допит цивільних, які хочуть виїхати на підконтрольну територію, або яких вивозять силою. У такий спосіб окупанти намагаються виявили українських силовиків, держслужбовців та проукраїнських активістів.

Х

“Хаймарс”. Це високоточна РСЗВ на колісній базі, яку Україна отримує від Сполучених Штатів. Нині в нас налічується 16 таких систем. Висока точність та дальність вогню допомогли ЗСУ знищити склади та військові бази окупантів далеко в тилу.

Ц

Цигарка-одна з основних причин (якщо вірити російському Міноборони) першої “бавовни” в Криму, поблизу Євпаторії. Відтоді Генштаб ЗСУ регулярно закликає окупантів не нехтувати правилами пожежної безпеки та курити тільки у відведених для цього місцях.

Ч

Чорнобаївка-“місце сили” ЗСУ та постійних невдач росіян. Чорнобаївка — це село на Херсонщині, поблизу якого є військовий аеродром, підконтрольний окупантам. Завдяки тому, що ЗСУ раз за разом ліквідовували там росіян, це місце стало культовим, а сама Чорнобаївка почала уособлювати непривітну для окупантів українську землю.

Чисте небо — відбій повітряної тривоги.

Ш

Шафка. “Стійка” шафка у розтрощеному будинку в Бородянці, фото якої розлетілося мережею, стала символ незламності українського народу. Шафку сфотографувала журналістка “Суспільного” Єлизавета Серватинська. Згодом інші журналісти та користувачі соцмереж підхопили цю світлину як втілення всіх нас — українців, які тримаються попри все.

Я

Ядерна зброя. Останній “козир у рукаві” президента країни-агресорки путіна. Російська пропаганда часто грозиться перетворити цивілізований світ на “радіоактивний попіл”. Сам Путін каже, що в ядерній війні не буде переможців, але водночас розпорядився привести сили ядерного стримання у стан підвищеної бойової готовності.

Джерела:
  • https://freeradio.com.ua/abetka-suchasnoi-viiny-iaki-slova-staly-aktualnymy-dlia-ukraintsiv-za-tsi-piv-roku/;
  • https://chytomo.com/abetka-povnomasshtabnoi-vijny-iaki-slova-vvijshly-v-uzhytok-i-chomu/;
  • https://wz.lviv.ua/news/467478-armiiainform-v-efiri-natsionalnoho-telemarafonu-rozpovila-pro-neolohizmy-viiny

Немає коментарів:

Дописати коментар