Масниця не має чіткої дати святкування. Залежить вона від того, коли починається Великий піст. Цьогоріч в Україні відзначають Масницю, або ж Колодія, із 24 лютого до 2 березня. Розповсюдженим обрядом був Колодій. У понеділок на Масляну зранку жінки збиралися в хаті справляти колодки. Приносили вже готовий, прибраний Колодій. Одна з них клала на стіл сповите полінце, а решта голосно викрикували: "Народився Колодій, народився". Колодка чи поліно залишалося у хаті до суботи, бо "у понеділок вона народилася, у вівторок хрестилась, у середу похрестини, у четвер колодка помирає, в п’ятницю її хоронять, а в суботу оплакують". Заміжні жінки також обходили ті родини, де були неодружені парубки і дівчата, і прив'язували їм колодку. У такий спосіб карали тих, хто не встиг одружитися. Дівочу колодку оздоблювали барвистими стрічками та паперовими квітками і прив'язували до лівої руки, а хлопцям до ноги. Про обряд святкування дізналися "Київські панянки" завітавши в бібліотеку, а також мали нагоду скуштувати традиційні страви: вареники та млинці з сиром.
Блог бібліотеки для дітей імені І. Світличного ЦБС Солом'янського району міста Києва
- Головна сторінка
- Про нас
- Ім'я бібліотеки
- Проектна діяльність
- Звичаї і традиції українського народу в контексті сучасності
- Моє багатство- рідна мова
- Українські письменники-сучасним дітям
- Школа грамотного читача
- Книжкові новинки
- Варто прочитати про звичаї та традиції українців
- Київ. Incognita: за лаштунками таємниць
- Невідома Україна
- Українські обереги
- "Вуаля!" - креатив-лабораторія
- Літературні портрети
- Народний гороскоп
- Родинна обрядовість
- Народний календар
- Для дівчаток
- Для хлопчиків
- Афіша
- Вікторини, ігри, кросворди
- Архів віртуальних довідок
- Єднаємось заради перемоги
ПОДЯКА
ВИСЛОВЛЮЄМО ЩИРУ ПОДЯКУ НАШИМ ЧИТАЧАМ ТА ВІДВІДУВУЧАМ ЗА УЧАСТЬ В АКЦІЯХ ПІДТРИМКИ ДІТЕЙ ЗІ СХОДУ УКРАЇНИ, ПОРАНЕНИХ БІЙЦІВ ТА ЗСУ
середа, 26 лютого 2025 р.
вівторок, 25 лютого 2025 р.
День, коли Крим сказав "Ні"
26 лютого – День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Ця пам’ятна дата встановлена 2020 року Указом Президента України № 58 на вшанування мужності й героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території – в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, відзначення річниці проведення 26 лютого 2014 року в місті Сімферополі мітингу на підтримку територіальної цілісності України за участю кримських татар, українців та представників інших національностей. 20 лютого 2014-го розпочалася активна збройна агресія Росії проти України з переміщенням російських військових підрозділів у Криму та в районі Керченської протоки. Ця дата зафіксована на відомчій медалі Міністерства оборони Росії «За повернення Криму». А в заяві Верховної Ради України від 21 квітня 2015 року та в Законі України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення дати початку тимчасової окупації» 20 лютого 2014 року визначено днем початку російської агресії.
Як це відбувалося:
У лютому – березні конфлікт розвивався в Криму. Туди зайшли російські військові без розпізнавальних знаків; із місцевих жителів створювали та озброювали іррегулярні формування найманців, їх використовували разом із підрозділами збройних сил РФ, дислокованими в Криму. На півострові встановили режим воєнної окупації.
24 лютого 2014 року кораблі військово-морського флоту РФ, які охороняли морську акваторію в районі проведення Сочинської олімпіади, прийняли на борт у Новоросійську «зелених чоловічків» (російських військовослужбовців без розпізнавальних знаків ЗС РФ) разом із бойовою технікою та вийшли курсом на Севастополь.
26 лютого на заклик Меджлісу кримськотатарського народу до Верховної Ради Криму вийшли тисячі кримських татар, українців та представників інших національностей чинити спротив російській окупації та заявили світу про цілісність України. Мітинг зібрав від 5 до 10 тисяч учасників. Наступного дня, о 5-й ранку до парламенту та уряду АРК увійшли регулярні військові формування РФ і захопили будівлі.
27 лютого зс рф захоплюють адмінбудівлі та втановлюють на ними"триколор".
28 лютого Верховна Рада Криму під «наглядом» військовослужбовців ЗС РФ проголосувала за проведення референдуму про статус Криму. Того ж дня підрозділи ЗС РФ розпочали блокування українських військових частин та об’єктів на півострові, захопили аеропорти Бельбек і Сімферополь, сухопутні в’їзди до Криму з боку Херсонщини.
1 березня путін направив до ради федерації пропозицію про введення російських військ у Крим, яку того ж дня було підтримано.
6 березня ВР АР Крим ухвалює незаконну постанову про проведення "референдуму" на острові.
9 березня у Сімферополі та Севастополі, проукраїнські активісти провели масові акції мирного спротиву окупації Криму. У столиці АРК, біля пам’ятника Тараса Шевченка зібралося близько тисячі осіб, щоб вшанувати поета й висловити підтримку щодо територіальніої цілісності України. У Севастополі зібралося декілька сотень осіб, які висловили протест проти війни та закликали зупинити окупацію. Учасники зазнали нападу з боку російських бойовиків і пособників держави-окупанта.
14 березня Конституційний Суд України визнає неконституційною постанову Верховної Ради АР Крим щодо проведення референдуму.
16 березня 2014 року відбувся псевдореферендум про статус Криму. Цей захід, зрежисований Росією, бойкотували кримські татари та інші проукраїнськи налаштовані жителі півострова.
17 березня нелегітимний кримський парламент ухвалив постанову "Про незалежнісь Криму".
18 березня підписаний так званий Договір про входження території Республіки Крим таміста Севастополя до складу рф.
20 березня держдумою рф ухвалено Федеральний конституційний закон про прийняття до російської федерації нових суб’єктів – Республіки Крим та міста Севастополя.
21 березня рада федерації теж підтримала цей закон, який надалі набрав чинності. Президент рф підписав указ про ратифікацію «Договору про прийняття Республіки Крим до складу Росії».
23 березня-виконання рішення РНБО України «Про передислокацію військових частин, установ та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань і правоохоронних органів України з тимчасово окупованої території АР Крим та міста Севастополя в інші регіони України», введеного в дію Указом в.о. Президента України.
25 березня захоплено останню військову частину, що тримала український прапор у Криму – морський тральник «Черкаси» ВМС України. Відтоді Автономна Республіка Крим і місто Севастополь окуповані збройними силами Росії.
27 березня Генеральною Асамблеєю ООН ухвалено резолюцію про територіальну цілісність України, в якій підтверджується суверенітет, політична незалежність, єдність і територіальна цілісність в її міжнародно визнаних кордонах.
Джерела:
понеділок, 24 лютого 2025 р.
Галина Вдовиченко "Метелики перетворюються"
До третьої річниці повномасштабного вторгнення відеочитання книжечки Галини Вдовиченко "Метелики перетворюються". Ви ж знаєте, як з'являються метелики? Гусінь стає лялечкою, лялечка — прекрасним метеликом. А знаєте, що метелики теж можуть перетворюватися? І, як не дивно, метелики, яких зустрічає маленька героїня книжки Галини Вдовиченко, мають чарівну здатність перетворюватися на турботу, захист, пам'ять, любов і надію. Саме зараз Україні та українцям потрібна турбота, захист та надія.
Дмитро Лінартович
24 лютого, до річниці повномасштабного вторгнення, наша бібліотека організувала і провела партнерський захід для учнів десятих та дев'ятих класів гімназії 178 творчу зустріч із Дмитром Лінартовичем — українським актором театру, кіно та дубляжу, заслуженим артистом України, учасником бойових дій у російсько-українській війні, офіцером ЗСУ. Голосом Дмитра заговорили безліч голлівудських персонажів у дубляжі — герої, які завдяки його майстерності стали ближчими українському глядачеві. За цими видатними ролями та голосами стоїть справжній борець, захисник України, який залишив знімальні майданчики і став на захист своєї Батьківщини. Після повномасштабного російського вторгнення Дмитро не тільки приєднався до територіальної оборони для захисту Києва, а й служив у десантно-штурмовому підрозділі, брав участь у запеклих боях на Херсонщині та поблизу Бахмута й Соледара. У 2023 році в боях за Соледар він зазнав поранення та контузії, але не зламався, а тільки зміцнив свій дух. Під час заходу прозвучали твори «Медсестра», «Поранення», «Капелан», «Волонтерка», «Котиться по полю м’яч», «Сорочка». Зустріч із Дмитром Лінартовичем стала справжнім святом душі. Актор не лише дав слухачам змогу зазирнути у світ своїх творчих пошуків, а й нагадав, що справжня сила людини народжується у випробуваннях.
вівторок, 18 лютого 2025 р.
Ян Вермер
Сьогодні в нашій бібліотеці співробітники ГО Всесвіт у Тобі знайомили особливих користувачів з мистецтвом відомого нідерландського художника-Яна Вермера. Навіть якщо ви не мистецтвознавець і не постійний відвідувач художніх галерей, картина "Дівчина з перловою сережкою" вам точно знайома. Ви впізнаєте її одразу, хоча й, можливо, жодного разу не бачили оригіналу. Її оцінюють в сотні мільйонів доларів, вона зберігається в найкращому музеї світу, а її автор – художник, чиє ім'я знає весь світ. Саме з цією картиною знайомились дітлахи і намагались відтворити свої портрети на основі робіт митця. Арт-терапевтичне заняття за звичаєм проходили під звуки заспокійливої музики.
неділя, 16 лютого 2025 р.
Про багатиря Івана та Анастасію Прекрасну
Сьогодні на недільних читаннях "Відчиняє двері казка" тітонька Наталя прочитає українську народну казку "Про багатиря Івана та Анастасію Прекрасну". Гарного слухання.
четвер, 13 лютого 2025 р.
Валентинки
Напередодні Дня святого Валентина співробітники ГО Всесвіт у Тобі разом з особливими користувачами робили валентинки. Це — невелика вітальна листівка у вигляді сердечка, з добрими побажаннями, словами кохання, пропозиціями руки та серця чи просто жартами, яку не підписують. Одержувач повинен здогадатися, хто надіслав привітання. Як правило, дарується на День святого Валентина. Традиційний колір валентинки — червоний або рожевий. Часто валентинки роблять власноруч. Чудові вийшли валентинки.
вівторок, 11 лютого 2025 р.
Жінки, які змінили науку
11 лютого відзначають Міжнародний день жінок та дівчат у науці. Це нове свято – як зазначено в резолюції 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН від 22 грудня 2015 року. Свято засновано "для того, щоб досягти повного і рівного доступу жінок і дівчаток до науки, а також забезпечити гендерну рівність і розширення прав і можливостей жінок і дівчат". До вашої уваги виставка-ілюстрація «Жінки, які змінили науку». Це історія спротиву та боротьби, історія, що існує "незважаючи на". Плакати, щоб привернути увагу до ролі жінки в науці, створені графічною дизайнеркою Софією Желізною.
понеділок, 10 лютого 2025 р.
На боковеньку
На заняттях розмовного клубу "Про цікаве і корисне-калиновою звучить" Наталія Антонівна знайомила дітей з фразеологізмами: "на боковеньку" та "чверть на камізельку". Читали твори "Котра година" та "Гніздо на яблуні". Поповнили словниковий запас такими словами: горлиця. сонко, фасонити, камізелька, кравець, штришок. Розгадували загадки та виконували мовні завдання. Доповненням до заняття був майстер-клас з виготовлення листівки до Дня Святого Валентина. На засіданнях маленькі мовознавці вчать дружити, спілкуватися рідною мовою та допомагати один одному.
четвер, 6 лютого 2025 р.
Круті знання для пізнання
До уваги наших користувачів книжкова виставка «Круті знання для пізнання». Підбірочка об'єднала книги про наукові цікавинки для дорослих та дітей. Обиравши «Круту архітектуру» можна дізнатися багато нових фактів та цікавої інформації. Наприклад, що від римлян ми отримали акведуки, газети, дороги, юліанський календар та бетон. В «Крутій математиці» наводяться визначні події, піднімаються цікаві математичні питання. Також книга навчить легко виконувати прості математичні дії. «Крута фізика» розкаже про відкриття, цікаві факти та історію фізики. "#Що таке математика" стверджує, що в цілому світі не знайдеться нікого, хто справді достеменно знав би, чим є математика. У "Дивовижній хімії" у захоплюючій формі викладено відомості, що залишилися за рамками шкільних підручників, про хімічну науку, великі відкриття вчених-хіміків, загадкові факти та унікальні хімічні експерименти. Ці та інші книжечки з виставки ви зможете взяти додому та ознайомитися з "ненудною" наукою.
Зайди і читай
Всесвітній день читання вголос — це свято, присвячене силі грамотності та радості, яку приносить читання історій вголос. Процес читання вголос покращує пам'ять, а читання дитині вголос має ще більше переваг: воно сприяє розвитку критичного мислення, покращує навички слухання і підвищує рівень грамотності. В нашій бібліотеці пройшла літературна естафета "Зайди і читай".
середа, 5 лютого 2025 р.
Зняття стресу
Протягом тижня у нашій бібліотеці співробітники ГО Всесвіт у Тобі проводили арт-терапевтичні заняття з нашими особливими користувачами. Малювали фарбами та восковими олівцями. Арт-терапія може бути корисною для людей різного віку та з різними проблемами. Вона допомагає зняти стрес, покращити емоційний стан, розвинути творчі здібності та підвищити самооцінку.
понеділок, 3 лютого 2025 р.
Знайди автора
Як добре ви знаєте українських письменників, які писали або пишуть для дітей? Ви ж багато читаєте? У вас є нагода перевірити це побачивши фото письменника та обрати назву твору, який він написав. Для тих, хто не впевнений, є підказки.Успіхів!
неділя, 2 лютого 2025 р.
Іван-вітер
Сьогодні на недільних читаннях "Відчиняє двері казка" тітонька Наталка прочитає українську народну казку "Іван-вітер". Гарного прослуховування та тихого дня.
Підписатися на:
Дописи (Atom)