26 лютого – День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Ця пам’ятна дата встановлена 2020 року Указом Президента України № 58 на вшанування мужності й героїзму громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території – в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, відзначення річниці проведення 26 лютого 2014 року в місті Сімферополі мітингу на підтримку територіальної цілісності України за участю кримських татар, українців та представників інших національностей. 20 лютого 2014-го розпочалася активна збройна агресія Росії проти України з переміщенням російських військових підрозділів у Криму та в районі Керченської протоки. Ця дата зафіксована на відомчій медалі Міністерства оборони Росії «За повернення Криму». А в заяві Верховної Ради України від 21 квітня 2015 року та в Законі України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення дати початку тимчасової окупації» 20 лютого 2014 року визначено днем початку російської агресії.
Як це відбувалося:
У лютому – березні конфлікт розвивався в Криму. Туди зайшли російські військові без розпізнавальних знаків; із місцевих жителів створювали та озброювали іррегулярні формування найманців, їх використовували разом із підрозділами збройних сил РФ, дислокованими в Криму. На півострові встановили режим воєнної окупації.
24 лютого 2014 року кораблі військово-морського флоту РФ, які охороняли морську акваторію в районі проведення Сочинської олімпіади, прийняли на борт у Новоросійську «зелених чоловічків» (російських військовослужбовців без розпізнавальних знаків ЗС РФ) разом із бойовою технікою та вийшли курсом на Севастополь.
26 лютого на заклик Меджлісу кримськотатарського народу до Верховної Ради Криму вийшли тисячі кримських татар, українців та представників інших національностей чинити спротив російській окупації та заявили світу про цілісність України. Мітинг зібрав від 5 до 10 тисяч учасників. Наступного дня, о 5-й ранку до парламенту та уряду АРК увійшли регулярні військові формування РФ і захопили будівлі.
27 лютого зс рф захоплюють адмінбудівлі та втановлюють на ними"триколор".
28 лютого Верховна Рада Криму під «наглядом» військовослужбовців ЗС РФ проголосувала за проведення референдуму про статус Криму. Того ж дня підрозділи ЗС РФ розпочали блокування українських військових частин та об’єктів на півострові, захопили аеропорти Бельбек і Сімферополь, сухопутні в’їзди до Криму з боку Херсонщини.
1 березня путін направив до ради федерації пропозицію про введення російських військ у Крим, яку того ж дня було підтримано.
6 березня ВР АР Крим ухвалює незаконну постанову про проведення "референдуму" на острові.
9 березня у Сімферополі та Севастополі, проукраїнські активісти провели масові акції мирного спротиву окупації Криму. У столиці АРК, біля пам’ятника Тараса Шевченка зібралося близько тисячі осіб, щоб вшанувати поета й висловити підтримку щодо територіальніої цілісності України. У Севастополі зібралося декілька сотень осіб, які висловили протест проти війни та закликали зупинити окупацію. Учасники зазнали нападу з боку російських бойовиків і пособників держави-окупанта.
14 березня Конституційний Суд України визнає неконституційною постанову Верховної Ради АР Крим щодо проведення референдуму.
16 березня 2014 року відбувся псевдореферендум про статус Криму. Цей захід, зрежисований Росією, бойкотували кримські татари та інші проукраїнськи налаштовані жителі півострова.
17 березня нелегітимний кримський парламент ухвалив постанову "Про незалежнісь Криму".
18 березня підписаний так званий Договір про входження території Республіки Крим таміста Севастополя до складу рф.
20 березня держдумою рф ухвалено Федеральний конституційний закон про прийняття до російської федерації нових суб’єктів – Республіки Крим та міста Севастополя.
21 березня рада федерації теж підтримала цей закон, який надалі набрав чинності. Президент рф підписав указ про ратифікацію «Договору про прийняття Республіки Крим до складу Росії».
23 березня-виконання рішення РНБО України «Про передислокацію військових частин, установ та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань і правоохоронних органів України з тимчасово окупованої території АР Крим та міста Севастополя в інші регіони України», введеного в дію Указом в.о. Президента України.
25 березня захоплено останню військову частину, що тримала український прапор у Криму – морський тральник «Черкаси» ВМС України. Відтоді Автономна Республіка Крим і місто Севастополь окуповані збройними силами Росії.
27 березня Генеральною Асамблеєю ООН ухвалено резолюцію про територіальну цілісність України, в якій підтверджується суверенітет, політична незалежність, єдність і територіальна цілісність в її міжнародно визнаних кордонах.
Джерела:
Немає коментарів:
Дописати коментар