Багато читаючи, ви багато дізнаєтесь. А чим більше ви дізнаєтесь, тим більше робите нових цікавих відкриттівБагато читаючи, ви багато дізнаєтесь. А чим більше ви дізнаєтесь, тим більше робите нових цікавих відкриттівБагато читаючи, ви багато дізнаєтесь. А чим більше ви дізнаєтесь, тим більше робите нових цікавих відкриттівБагато читаючи, ви багато дізнаєтесь. А чим більше ви дізнаєтесь, тим більше робите нових цікавих відкриттів

ПОДЯКА

ВИСЛОВЛЮЄМО ЩИРУ ПОДЯКУ НАШИМ ЧИТАЧАМ ТА ВІДВІДУВУЧАМ ЗА УЧАСТЬ В АКЦІЯХ ПІДТРИМКИ ДІТЕЙ ЗІ СХОДУ УКРАЇНИ, ПОРАНЕНИХ БІЙЦІВ ТА ЗСУ

вівторок, 21 серпня 2012 р.

День Стрибога

В Київській Русі 21 серпня - День Стрибога. 
Стрибог (або Стрибо, Стриба, Стривер) - в слов'янській міфології бог вітру (вихору, бурі). Точніше - дід і володар вітрів. Його атрибути: лук і стріли. Колись давно, в 980 році, згідно Повісті врем'них літ, князь Володимир поставив у Києві його ідола. 
У "Слові о Полку Ігоревім" мовиться: "Се вітри, Стрибожі внуки, віють з моря стрілами на хоробрі полки Ігоря..." Не виключено, що Стрибог був також богом війни, руйнівником, що нищив дари Дажбога.
Корінь стр- мають слова, які позначають швидкість: стріла, струмінь, стріляти, стрімкий, стрімголов, стрічати.
Головні храми Стрибогу були на морських островах, поблизу витоків рік, де часто зупинялись торгові кораблі. До них перед виходом у відкрите море підходили кораблі русів та купці приносили Стрибогу багаті дари.

За переказами, Стрибог народився на початку часів з подиху бога Рода. Разом зі Сварогом та Сварожичами переміг Чорного Змія. Він допомагав Перуну в його боротьбя зі Скіпером-звірем, а Хорсу - в боротьбі з Місяцем. 
Як володар вітру, Стрибог може викликати або навпаки припиняти бурю чи будь-яке інше природне явище, пов'язане з вітром. Він постійно живе в Океяні-морі на острові Буяні і щоденно  видуває 77 вітрів, які роздуває навсі сторони світу. Ті вітри можуть висушить ріки і знищити темні ліси.

Стрибог мав багато синів та онуків. Це були вітри Посвіст, Подага, Погода.
Посвіст - старший вітер, бог бурі, живе в горах.
Подага - жаркий, посушливий вітер, живе в пустелях на півдні.
Погода - теплий, легкий вітерець, бог приємної погоди.
Є й інші вітри: Сиверко, Південний, Західний, Східний.
Сиверко - несе холод від Льодовитого океану. Він дуже суровий і тільки до літа трохи добрішає.
Південний - маєж гарячу південну натуру, несе з собою тепло та запах півдня.
Західний - справжній європеєць, трохи сухий, буває і сердитий, але, взагалі, хороший.
Східний - як азіат, має характер несподіваний, таємничий та коварний. 

Народні приказки:
Вітрогони пил погнали по білому світу, заридали по красну літу
Мирони-вітрогони пил по світу гонять, про красне літо стогнуть




Немає коментарів:

Дописати коментар